Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Време е за емоционална зрялост!
- „Идеята ми е по-добра“
- „Не е!“
- „Ако не използваме моята идея, няма да участвам!“
- „Тогава вече не си ми приятел!“
Разговор сред 6-годишни в училищен двор? За съжаление, не. През последните години подобно поведение се наблюдава в много заседателни зали. Арогантност, цупене, лошо настроение, лични нападки и предателство на доверие са постоянен спътник на фирмените съвещания. Ситуации в Hewlett-Packard, Yahoo! и News Corp демонстрират, че това поведение е твърде широко разпространено в момента. Едва ли може да се избере по-лошо време за това. Текущи проблеми се появяват в резултат на прищевките на "разглезени деца", които не желаят да са екип, във време, когато имаме нужда от твърдо, обосновано лидерство повече от всякога.
Да го кажем по-просто, ние се нуждаем от по-зрели лидери - сега. Много от нашите лидери днес имат много отлични умения, но само забележителните са в състояние да контролират импулсите си и да поставят нуждите на другите на първо място. Ключът е контрол. Всеки ден ние се сблъскваме с решения, които имат краткосрочни и дългосрочни последици. Възрастните могат да отблъснат краткосрочните импулси чрез запазване на целите в дългосрочен план като се контролират. Това е основната разлика между тях и децата. Лидерите понякога се натоварват с толкова много отговорности през деня, че рядко се спират да помислят как ще се отрази импулсивното поведения - на тях самите и на хората около тях. Но анализът е задължителен. Трябва да може да оцените кои събития, биха имали положителни последствия и кои - отрицателни. Така ще вземете по-обосноване решения, отколкото ако се отдадете на емоциите.
Най-лесният начин да контролирате емоциите си е да намерите отдушник. Всеки има нужда от отдушник. Намерете човек, или група от хора, на които можете да се доверите, за да споделите вашите чувства и преживявания честно. Ако няма такива във вашата организация, потърсете ги другаде - в личната си мрежа от контакти. Това трябва да са хора, които да изслушат вашата неудовлетвореност и да ви дадат честна обратна връзка.
Определете ваша лична стратегия, чрез която да вземате решения. Един от най-добрите начини е да се доверите на основните си ценности за работата и живота. Отделете време да напишете пет неща, в които вярвате като лидер и които влияят на решенията ви. После помислете доколко са обективни и в чия полза са.
Лидерите, които поставят собственото си удовлетворение над нуждите на другите, страдат от липсата на способност да виждат дългосрочните последици от техните действия. Това не вещае нищо добро - нито за тях, нито за фирмената икономика. Ако щете даже и за страната им. Време е да започнем да се борим за емоционална зрялост и да управляваме чрез разум, а не чрез емоции.
Ричард Дейвис за Harvard Business Review
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.