Данъчният шеф тайно видял имената на българи с банкови сметки в Швейцария

Икономика

Кои и колко са българите с банкови сметки в Швейцария, включени в онзи компактдиск, който Германия закупи, за да издири своите данъчни грешници? Този въпрос остана без отговор заради започналата в Германия прокурорска проверка по случая, съобщи "Дойче веле".

Какъв е ефектът от конфиденциалния разговор? Шефът на НАП Красимир Стефанов поясни: присъствието на българи в швейцарския компактдиск, закупен от Берлин, не означава автоматично, че българите са укривали данъци. И още: посещението на експертите от НАП в германската столица потвърждава данните, които България вече е получила от Швейцария за това, че българи държат 200 милиона евро в тамошни банкови сметки.

София обаче не може да предприеме официално стъпки срещу евентуални данъчни грешници, докато не приключи германското разследване по повод на банковите сметки от швейцарския компактдиск. Същото се отнася и до компактдиска с банкови сметки от Лихтенщайн, закупен от Берлин още преди две години. Срокове за края на започнатите по този повод разследвания в Германия няма: "Така че не може да се очаква някакъв пряк фискален ефект утре, когато делегацията на Стефанов се прибере в България", предупреди шефът на НАП.

Какво смята да предприеме НАП? Означава ли това, че в България ще стоят със скръстени ръце, макар че разполагат с информация за банковите сметки на българи в швейцарски банки и подозират укриване на данъци?

"Има си начин по неофициален път да се получат данните за лицата. Част от тях вече сме видели", заяви многозначително шефът на НАП, който уточни, че не е гледал компактдиска на германските си колеги за банковите сметки в Швейцария, но знае колко и кои са включените в него българи.

Задача на НАП е да анализира имотното им състояние и при несъответствия между приходи и разходи да поиска от тези хора да си платят данъците върху скритата от тях сума. Отделно от това е преследването на криминалното деяние "укриване на данъци" уточниха експерти от НАП, придружаващи Красимир Стефанов. При съмнения за укрити данъци българските данъчни власти могат да подадат поименно запитване в Швейцария за всеки отделен случай.

За разлика от Германия в България няма смекчаване на наказанието, в случай че укрилият данъци бизнесмен си признае сам вината и се издължи доброволно на държавата. През последните няколко седмици това накара не малко данъчни грешници в Германия да подадат сами сигнал срещу себе си в прокуратурата, преди тя да е стигнала до тях в резултат на информацията от швейцарския компактдиск. Ето защо по време на посещението си в Берлин експертите от НАП в София са получили от германските си колеги и ноу-хау за евентуални промени в българското законодателство. 

Сметките в Швейцария не били 300, а 400 млн. лв.

Шефът на НАП: Сега има по-малко ДДС за възстановяване от преди година

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Милиони безработни и криза за таланти - защо работодателите не намират хора, а много млади висшисти трудно започват кариерата си?
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
Тестът с вестник на Уорън Бъфет, който може да спаси мениджърите от фатална грешка
75% от служителите определят Алианц България като страхотно място за работа
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения