Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Две трети от компаниите в света са изгубили важни данни през 2011 г.
Над две трети от компаниите в цял свят са пострадали от изтичане на конфиденциална информация през изминалата година. Това обяви компанията Symantec, която представи резултатите от глобалното си изследване ReRez Research, посветено на съхранението на данни и секретна информация в сферата на бизнеса.
Проучването е обхванало над 4500 организации в 38 страни. Според резултатите, 49% от фирмите са докладвали за изтичане на данни, довело до загуба на клиенти. 47% съобщават за уронване на репутацията и подкопаване на доверието в марките им в резултат на „загуба” на важни данни. За 41% изтичането на фирмена информация е довело до финансови загуби, 39% декларират увеличаване на загубите вследствие на този проблем, а при 20% от участниците в изследването, той е довел до спадане в цената на акциите им.
Колкото и странно да звучи, най-честата причина за теча на секретна информация не е промишлен шпионаж, а грешки на служителите на съответната компания, става ясно още от анализа на данните в изследването. След това се нареждат повреди в оборудването, нарушаване на установените правила за безопасност, хакерски атаки, загуба или кражба на устройство с важни данни. А също и възможността да се съхраняват данни в Облака, от която компаниите масово се възползваха в последната година.
„Всяка организация, която предоставя на служителите си възможност да предават информация с помощта на Облака, се излага на риск от изтичане на данни, тъй като те напускат пределите на въведените от компанията системи на защита”, предупреждават експертите на Symantec.
Няма никакви гаранции, че системите за защита на провайдърите, предоставящи облачната услуга съвпадат с нивото на защита, осигурено от самите фирми, казва шефът на маркетинговия отдел на Symantec Шон Рейган.
Друг сериозен проблем за надеждната защита на фирмените данни е, че много малък процент компании се подсигурява с резервно копиране на критично важна информация. Организациите трябва да съблюдават баланса между осигуряването на безопасността на важни данни и възможността за съхраняване на огромни обеми информация, препоръчва Рейгън.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.