Дефлация заплашва Еврозоната

Дефлация заплашва Еврозоната

В последния месец на отминалата година  инфлацията  в Еврозоната е намаляла с 0,1% в сравнение с предходния, показват данни на европейската статистическа служба „Евростат".

Данните увеличиха опасенията от дефлация в Еврозоната, тъй като инфлацията остава много под зададената от Европейската централна банка цел в размер на1,9%. За година инфлацията във валутния съюз е намаляла с 1,4%.

За обикновените граждани е добра новина да падат цените на стоките и услугите, но това като цяло е лошо за икономиката. Дефлацията говори за свиване на търсенето, тъй като потребителите отлагат покупките в очакване на ново поевтиняване, което кара компаниите да задържат увеличението на цените, вследствие на което се смаляват печалбите и инвестициите. Това води до намаляване на доходите и заетостта като цяло.

Понижаването на потребителските цени е пагубно за икономиките, излизащи от рецесия, понеже повишава реалната стойност на дълговете. Това предупреди в интервю за „Файненшъл Таймс” Кристин Лагард, директор на Международния валутен фонд (МВФ).

„При ниво на инфлация по-ниско от целевите показатели при много централни банки ние виждаме растящ риск от дефлация, която може да окаже негативно въздействие на възстановяването на световната икономика. Дефлацията е опасна, понеже може да доведе до намаляване на печалбите на предприятията, намаление на инвестициите и производството и да окаже негативно въздействие на БВП”, коментира Лагард.

Годишната инфлацията през декември в ЕС е останала без промяна спрямо предходния месец на ниво от 1%. На годишна база инфлацията в Евросъюза се е свила с 1,3%.

През последния месец на 2013 година най-ниска инфлация е била регистрирана в Гърция (-1,8%), Кипър (-1,3%), България (-0,9%) и Латвия. (-0,4%). Най-високи инфлационни нива са отчетени в Естония, Австрия и Великобритания (по 2%), както и във Финландия (1,9%).

През цялата 2013 година средната инфлация е била най-ниска в Гърция (-0,9%), Латвия (0,0%), както и в България, Кипър, Португалия и Швеция (по 0,4%). Най-висока инфлацията е била в Естония и Румъния (по 3,2%), както и в Холандия и Великобритания (по 2,6%).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ