Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Дефлацията удари минимални нива през 2015 г
Втора поредна година на дефлация отчетоха през 2015 г. от Националния статистически институт (НСИ), след като средногодишното изменение на индекса на потребителските цени (ИПЦ) достигна 0.1% през изминалата година.
Минималното понижение идва след като през 2014 г. индексът отчете среден спад от 1.4%, а завръщането към инфлация стана за кратко през пролетните месеци на 2015 г., отбелязват в актуален финансово-икономически анализ експерти на UniCredit Bulbank
Продължаващият значителен спад на цените на основните енергийни и индустриални суровини на глобалните пазари е успял да задържи динамиката на индекса в негативна територия, независимо от сигналите за възстановяване на вътрешното потребление и пазара на труда.
Основен принос за негативния резултат през 2015 г. има групата на енергийните стоки и услуги, като от НСИ отчитат спад на цените на горивата от 11.6%, понижение от 17.1% за природния газ, 15% за топлоенергията и минималните 0.3% за електроенергията.
На другия полюс са хранителните продукти, които представляват и единствената друга група със значителна тежест в потребителската кошница, където средните ценови равнища са се покачили с 0.5% за изминалата година.
С минимален отрицателен принос е и базисната инфлация, която не отчита ефектите на волатилните групи на храните и енергийните услуги. Този по-устойчив компонент на инфлацията е в ясна възходяща тенденция, като данните по месеци показват понижение от 1.1% в началото на 2015 г. и постепенно завръщане в положителна територия през втората половина на годината, коментират експертите на банката.
Този постепенен тренд се очаква да продължи и през настоящата година, когато възстановяването на пазара на труда ще навлезе в напреднала фаза и натискът върху заплащането, а от там и върху базисната инфлация, ще нарасне, прогнозират те.
За подобно леко ускоряване загатват и нагласите на мениджърите в икономиката, които също се движат в умерена възходяща посока. Натиск за понижение на общото ценово равнище ще продължи да идва от глобалните пазари на енергийни суровини, а забавянето при прехвърлянето на тези събития до крайните потребители у нас ще се усеща през цялата година, обобщават от UniCredit Bulbank.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.