Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Доверието на инвеститорите се завръща
Инвеститорите увеличават своето доверие в дяловото инвестиране в Централна Европа. След леко намаляване на доверието в предходното проучване, респондентите са отново положително настроени по отношение на перспективите в региона. Това показва последното изследване на Делойт Централна Европа за Доверието в дяловото инвестиране.
Респондентите са по-оптимистично настроени към икономиката, която традиционно повлиява този индекс. Това може да се дължи и на новата Програма на Европейската Централна Банка (ЕЦБ) за количествени улеснения. Една трета от инвеститорите смятат, че дълговите пазари ще са по-ликвидни. Това е два пъти повече в сравнение с нагласите от миналата година. „Ние сме обнадеждени, но не и изненадани, че внушителните 43% от респондентите очакват сключване на сделки в областта на дяловото инвестиране да се увеличи през следващите месеци“, казва лидерът на проучването - Гарет Бърн. „ Фактът, че близо една трета от анкетираните инвеститори са по-оптимистични спрямо икономиката и очакването кредиторите да осигурят повече финансиране на бизнеса, ни кара да вярваме, че и при пазарната активност също ще се наблюдава увеличение.“
За първи път, откакто проучването бе стартирано, инвеститорите разпределят дейността си между набиране на средства (30%), управление на портфейли (33%) и нови инвестиции (37%) през последните 6 месеца.“ Това е най-високото ниво на намерение за набиране на средства, което сме виждали“, казва Бърн. „Пазарът се задвижва от местни инвестиционни дружества, които инвестират в местни бизнеси. Нашите очаквания са институционалните инвеститори да разполагат с няколко висококачествени, средни по размер възможности за инвестиране, от които да избират“.
Фокусът върху набирането на средства означава, че инвестиционните дружества се стремят да снабдят инвеститорите с дялово разпределение: 40% очакват да се фокусират върху продажбите през следващите 6 месеца. Това е най-високото ниво, от момента в който, проучването стартира. „Фондовите пазари бяха благоприятни към доходоносни финансови емисии на заем, и инвестиционните дружества от Централна Европа изглежда, че ще се възползват от тях през идните месеци. Налице е достъпна възможност за използване на ливъридж , вторичното изкупуване на акции също може да е добър ход за част от активите“, казва Бърн.
Друг важен извод от проучването е, че интересът за инвестиране в технологии се е увеличил почти три пъти до 20% от 2013. „Централна Европа наистина се доказа като център за технологичен бизнес на световно ниво, в резултат на няколко рентабилни венчър сделки през последното десетилетие. Естонски софтуерни разработчици ни осигуриха Skype, докато таланти от Чехия създадоха две от световните най-успешните антивирусни софтуерни компании - AVG и Avast“ казва Бърн.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.