Еврозоната каза „Да“ на банковия съюз

Еврозоната каза „Да“ на банковия съюз

След бурни преговори, продължили 12 часа, финансовите министри от Еврозоната постигнаха споразумение за механизма за ликвидиране на проблемни банки. С това споразумение се дава зелена светлина на банковия съюз, съобщиха световните медии.

Механизмът трябва да позволи да се решава съдбата на изпаднали в затруднение банки от Еврозоната, избягвайки доколкото е възможно да се прибягва до парите на данъкоплатците.

Новият механизъм трябва да влезе в сила в началото на 2016 г. и ще се прилага директно към над 300 банки, най-важните от Еврозоната, както и трансграничните банки.

„Говорим за революционна промяна в европейската банкова система. Данъкоплатците ще бъдат избавени от необходимостта да плащат, за да спасяват затънали банки”, заяви Мишел Барние, еврокомисар по финансовите пазари.

Предвижда се създаване на ликвидационен съвет, съставен от представители на страните членки, който ще решава дали дадена банка да бъде рекапитализирана или ликвидирана. 

Ден по-рано на срещата на Еврогрупата бе договорено, че банковите депозити до 100 хил. евро вече ще се покриват със средства, заделени от самите банки, като по този начин се елиминира рискът за вложителите. 

Постигнатото споразумение изисква от всяка държава членка на Еврозоната в рамките на 10 години да създаде гаранционен фонд на стойност 0,8% от всички гарантирани депозити. 

През юни миналата година министрите на финансите от ЕС се договориха да създадат единен банков съюз за ЕС. Първата стъпка към създаването на такъв съюз дойде в края на 2012 г. Тогава финансовите министри се договориха от март 2014 г. най-големите кредитни институции в Еврозоната да попаднат под надзора на нов регулатор, управляван от Европейската централна банка.

Новият регулатор ще разполага с правомощия да затваря финансови институции, които отпускат заеми, в цялата Еврозона. С въвеждането на новата система се цели да се намалят връзките на правителствата в Европа с банките, което през последните години е основен фактор на кризата. Така Европейската централна банка ще започне да упражнява ефективен надзор над общо 6 хиляди банки в Еврозоната.

Три са основните характеристики на европейски банков съюз:

  • общ регулаторен надзор на банките в Еврозоната, както и в страните, които доброволно се присъединят към механизма;
  • централизирано гарантиране на депозитите в Съюза;
  • централизиран механизъм за рефинансиране и подпомагане на нестабилните кредитни институции, който вече е факт след решението със средствата на Европейския стабилизационен механизъм да се рекапитализират европейски банки.

Правилата на банковия съюз ще бъдат задължителни за 17-те страни от Еврозоната. Останалите 11 държави от ЕС, използващи собствена валута, при желание също ще могат да се присъединят към банковия съюз. България засега е против присъединяването към банковия съюз.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ