Защо 100-доларовите банкноти отново завладяват света

Защо 100-доларовите банкноти отново завладяват света

Светът отдавна се движи към безналичните плащания, кешът бавно отмира. Поне такова е усещането в западните общества.

Но не очаквайте банкнотите да изчезнат напълно, съветва Брус Бартлет, един от ключовите икономисти в администрацията на Джордж Буш-старши и Роналд Рейгън.

Каква е тайната на популярността на кеша – Бартлет обяснява в статия за The New York Times.

Има две неща, които от дълго време изглеждат едновременно реалистични и неосъществими – офисът без използването на хартия и изцяло безналичните разплащания.

На теория всичко изглежда много просто: компютрите и интернет ще заменят хартиените документи, а кредитните и дебитните карти, заедно с електронните системи за плащане – кешовите средства.

Но в реалността нито хартията е изчезнала напълно от офисите, нито банкнотите от портфейлите.

Нещо повече, нов доклад на Федералната резервна банка в Сан Франциско посочва, че наличните не само не губят позиции, а напротив - популярността им расте. В обращение сега има с 42% повече налични пари, отколкото преди пет години назад.

Причините за ръста на обема им в икономиката според Бартлет са три: удобство, надеждност и анонимност.

Мнозина икономисти са убедени, че нарастването на обема на наличните пари в обращение е знак за увеличаване на дела на сивата икономика по отношение както на чисто криминалните сделки, така и по отношение на броя на хората, които получават възнаграждения от черни каси. На пръв поглед не са далеч от истината, ако се направи преглед на това кои купюри стават все по-разпространени.

Според доклада на Федералната резервна банка 84% от прираста на наличните пари от 1990 насам се дължат на стодоларовите купюри, чийто дял е нараснал от 52% до 72% само през миналата година.

В същото време рядко ще срещнете в американски магазини, клиенти, които се разплащат с такива банкноти. За големи покупки хората обикновено използват кредитни карти или чекове.

Финансовите проучвания и здравата логика подсказват, че по-скоро стодоларовите банкноти са популярни най-вече в криминалните среди – 1 милион по $100 лесно се събира в портфейл, казва Бартлет.

Друг, не по-малко важен фактор обаче за нарастването на обема на стодоларовите банкноти в общия паричен обем е ръстът на експорт на щатска валута, смята още той. Чужденците имат същите мотиви да се разплащат в долари като американците. А гражданите от страни с проблемни икономики като Кипър и Гърция тези мотиви даже са още по-силни, посочва видният икономист.

Европейската криза значително намали популярността на еврото, дори и независимо от факта, че купюрите от 500 евро отговарят на условието за удобство при съхраняване или пък предаване на големи суми (поради което пък, употребата на тези купюри е забранена в редица страни от съображения за ограничаване на криминални сделки.) Всичко това, в крайна сметка, също води до увеличаване на популярността на 100-доларовите банкноти. До степен, че 65% от тях в момента са в обращение извън пределите на САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ