Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Земетръсната еврозона
Япония и Съединените щати имат в абсолютни числа значително по-високи дългове от някои държави в Еврозоната. Въпреки това европейският валутен съюз е източникът на най-големите рискове за глобалните финансови пазари, коментира "Дойче веле".
Икономическите и финансовите различия между периферията и центъра на европейския валутния съюз се увеличават все повече - и то с драматични последици, констатира шефът на отдел "Капиталови пазари" в Международния валутен фонд Хосе Винялс.
Мнението, че дълговата криза в Еврозоната е епицентър на глобалната криза, се споделя и от шефката на МВФ Кристин Лагард. Тя подчертава, че най-активни действия са необходими именно в европейското валутно пространство, а следващите стъпки за справяне с проблемите би трябвало да са насочени към надзора на банковата система и планирания банков съюз в Европа.
Периферията е най-застрашена
"Спадналото доверие и политическата несигурност доведоха до сериозно изтичане на капитали от страните в периферията на Еврозоната", казва Хосе Винялс, като изтъква, че това е твърде необичайно за едно единно валутно пространство. В тези страни се забелязва и значително нарастване на разходите за нови кредити, което може да се превърне в опасна икономическа спирала, прогнозира експертът.
Винялс обаче вярва, че има шансове този дяволски кръговрат да бъде пресечен - ако европейските правителства осъществят договорените мерки срещу дълговата криза, укрепят политическата си надеждност и възвърнат доверието на инвеститорите.
В противен случай обаче неизбежно ще се стигне до спазъм в кредитирането и ако това стане, отпускането на кредити в периферните страни на еврозоната ще намалее с близо 9 процента до края на 2013 година. Най-неблагоприятният сценарий предвещава намаляване на отпускането на кредити с 18 на сто, което би довело до драстичен спад на икономическия растеж в Европа, смятат от МВФ.
Мерките трябва да се прилагат!
Решенията на европейската среща на върха от края на юни и оповестената готовност на ЕЦБ при определени условия да изкупува неограничено количество облигации определено представляват сериозни мерки срещу кризата, отбелязва Винялс. Това води до успокояване на пазарите, но "европейският механизъм за стабилност и програмата за изкупуване на облигации на ЕЦБ трябва да бъде приет не само като виртуален, а и като реален фактор, гарантиращ надеждни условия", препоръчва експертът от МВФ.
Намеквайки недвусмислено за Испания, той казва: "Ако дадена страна не се възползва от предлаганите помощи, защото иска да избегне свързаните с тях драстични икономии, цялата програма ще се обезсмисли."
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.