И малкият бизнес може да бъде зелен

И малкият бизнес може да бъде зелен

И малкият бизнес може да бъде зелен

Екологичните практики могат да помогнат на малкия бизнес да се отличи от конкуренцията. Въпреки това малките фирми по целия свят сравнително рядко полагат усилия да намалят вредата си за околната среда. Този малък дял се дължи да две основни предизвикателства, пред които продавачите на дребно се изправят: бюджетът им и собственикът на имота, където те се помещават.

Когато не притежаваш собствено пространство за магазин и нямаш много пари за харчене е трудно да направиш скъпи промени като поставянето на изолация или енергоспестяващо осветление.

Да направиш бизнеса си зелен обаче не означава задължително да похарчиш много пари, коментират авторите в сп. Entrepreneur. Те предлагат 12 лесни стъпки, които могат да помогнат на малкия бизнес да намали въглердния си отпечатък.

- Преминете към енергийно ефективно осветление. Ако имате договор за наем от 5 години, спестяванията ви от електричество ще се отплатят за проекта преди давността му да приключи.

- Използвайте еко продукти в поддържането на хигиената.

- Купувайте употребявани мебели и обзавеждане от дърво. Това е подходящ начин да се включите в рециклирането на мебели от дървесен материал. Освен това ще спестите пари за нови рафтове и декорации от метал и проблемна пластмаса.

 - Създайте „жива стена“ от растения. Мястото за продажби ще стане по-приятно и въздухът – почист, ако си направите такъв зелен килим. Тази стъпка е особено ефективна за магазините в молове, където въздухът често е застоял.

 - Помислете как да намалите използването на хартия в работата ви. Опитайте да предложите разплащане чрез мобилния телефон или таблета.

 - Набавете си енергийно ефективни офис съоръжения – факсове, компютри, принтери и друга техника също вече се предлагат в икономичен клас за разход на енергия.

 - Изключвайте системите. Много собственици на бизнес оставят компютрите, електронните системи на касите и други електрически устройства включени денонощно.

  - Ограничете осветлението. Можете да го сторите като намалите използваната от вас светлина близо до прозорците или в санитарни помещения.

 - Складирайте по зелен начин. По възможност намалете транспортните разходи. Изследвайте материалите, които използвате в бизнеса ви. Проверете къде и как се произвеждат стоките ви.

 - Намалете пакетирането. Окуражавайте търговците, с които работите, да пренасят продуктите си по по-опростен начин. Обмислете варианта да се прехвърлите към доставчици, чиято дейност създава по-малко боклук. Увеличете опиттите си за рециклиране, особено ако сте ресторант.

Най-важната, последна стъпка за всяка зелена инициатива са упражненията. Уверете се, че служителите ви разбират политиките ви за редуциране и намаляване на боклука и опитват да ограничат употребата на електричество. Запишете го в мисията и целите си. Внедрете екологията във фирмения си план. Можете да съставите наръчник на зелените дейности. Ако е следван редовно, накрая няма да има нужда от него.

Каръл Тайс в сайта на сп. Entrepreneur

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ