Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Инвеститорите не мислят за борсови корекции
Фондовите пазари в САЩ и Европа се движеха паралелно през миналата седмица. Щатските индекси се покачиха с около 1.5% при превес на технологичните книжа и на по-малките компании. Седмицата на търговия в САЩ беше по-кратка, поради националния празник в петък. Това подкрепи търсенето на рискови активи, като обичайно цените на акциите се повишават преди празници.
За ръста на книжата имаше принос и намалението на безработицата в страната, което показа устойчивото възстановяване на пазара на труда и на икономиката като цяло. Данните за ръста на промишлеността в САЩ и Китай също подкрепиха плавния растеж на борсовите индекси. В Европа преобладаваше ръста на германските книжа, който в голяма степен се дължеше на монетарните стимули на Европейската централна банка.
Изкупуването на ДЦК на стойност от един трилион евро от банката подкрепи индексите по подобен начин, както решенията на Федералния резерв караха инвеститорите да купуват щатски книжа през последните години.
Стимулите са закъснели, но европейската икономика продължава да има нужда от тях, за да се раздвижи кредитирането и да се възстанови пазара на имоти и инвестициите. За фондовите пазари в Европа не може да се твърди, че изостават от положителната тенденция по света или са изолирани от високата ликвидност, поради ниските лихви и наливането на пари в глобален мащаб.
Доказателство за това стана най-голямото публично предлагане за тази година. Холандската застрахователна компания ING продаде част от капитала си в подразделението NN Group и набра 1.5 млрд. евро.
Търсене на книжата имаше от инвеститори от цял свят, включително и Азия. Това показва положителното отношение на пазарните играчи към акциите, въпреки че от три години насам не е имало сериозна корекция.
Плавният икономически растеж и липсата на сътресения подпомагат покачването на индексите.
Коментар: Цветослав Цачев, ИП „Елана Трейдинг“
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.