Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Инвеститоритеочакват нови стимули в Европа
Оптимизмът в Европа се оказа по-силен от предпазливите инвеститори в САЩ и индексите на Стария континент се представяха значително по-добре от щатските си аналози.
Това се дължеше на изненадващото подобрение на бизнесклимата в Европа, но и на спекулациите, че ще има монетарни стимули от Европейската централна банка. Слабите икономически данни от Китай през последните няколко седмици също засили очакванията за наливане на пари в азиатската икономика. През миналата седмица нямаше важни новини от Китай и инвеститорите предпочетоха да следят корпоративните анонси.
Акциите на Facebook паднаха със 7%, след като от социалната мрежа оповестиха поредната покупка на компания. Този път става дума за производство на очила за виртуална реалност, като инвеститорите възприеха негативно поглъщането на бизнес, който не носи пари в обозримо бъдеще.
Динамични движения на акциите имаха и други от най-популярните сред спекулантите и най-печеливши дружества като Tesla и Netflix. Спадовете им бяха значителни, като инвеститорите изтеглят печалби от силните ръстове през миналата година. Разочарованията в Европа също не липсваха – авиокомпанията EasyJet свали прогнозите си за следващите шест месеца.
Пазарът не изпуска от фокуса на вниманието си и централните банкери на САЩ, като в края на миналата седмица щатските книжа скочиха след изявлението, че лихвите може да не бъдат повишавани и през цялата 2015 г. Да се прогнозира след година и половина е трудна задача, но реакцията на инвеститорите показа как те се хващат и за най-малкия намек за запазване на стимулите. И в същото време е притеснителен сигнал за фундамента на текущия ръст на световните борси.
Цветослав Цачев, ИП „Елана трейдинг“ АД
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.