Инфлацията в еврозоната продължава да е над заложения максимум

Инфлацията в еврозоната продължава да е над заложения максимум

За петнайсети пореден месец годишната инфлацията в еврозоната остана над заложения от Европейската централна банка (ЕЦБ) таван от 2%. През февруари потребителските цени в страните, използващи евро са се покачили с 2,7%. Нивото на инфлацията остава същото като през януари. Месечната инфлация е била 0,5%. Това показват данни на европейската статистическа служба „Евростат”.

В целия Европейски съюз годишната инфлация през февруари е нараснала до 3% от 2,9% през януари. Месечната инфлация в  27-те страни от съюза е била 0,5%.

През февруари най-малко поскъпване  на стоките и услугите се наблюдава в в Швеция (1%), Гърция  (1,7%) и Испания (1,9%). Най-висока е била в Унгария (5,8%), Естония и Полша (по 4,4%). Годишната инфлация в България през февруари е била 2%.

Според „Евростат“ най-сериозно влияние върху ръста на потребителските цени в през януари имали жилищата (4,6%), транспортът (4,4%) , алкохолът и тютюневите изделия (4,1%).

Понижение на цените е отчетено в сферата на комуникациите (-3%) и в сферата на културата и образованието (0,9%).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Генералният секретар на НАТО отхвърля идеята за отделяне на ЕС от САЩ в сферата на отбрана
Последната сделка на Nvidia има една единствена цел – запазване на доминацията в AI
Дронове нарушиха дейността на летището в германския град Хановер
„Лучена стратегия“ или как да печелите клиенти със съдържание
На днешната дата, 28 декември. Рождениците днес
Древна египетска лодка беше определена като „един от най-важните реставрационни проекти на XXI век“
Русия удължава временната забрана за износ на бензин до края на февруари
Европа е на кръстопът между AI амбициите и целите за климата