Италия заплаши рейтинговите агенции с колосален иск за 234 млрд. евро

Италия заплаши рейтинговите агенции  с колосален иск за 234 млрд. евро

Италианската Сметна палата (Corte dei Conti) предупреди, че вероятно ще предяви иск за 234 млрд. евро към трите най-големи международни големи рейтингови агенции - Standard&Poor's, Moody's Investor Service и Fitch Ratings, съобщава The Financial Times.

Подробности за евентуалния иск ще бъдат съобщени на 19 февруари. Становището на Corte dei Conti към момента е, че рейтинговите агенции неправомерно са занижили оценката на финансовия потенциал на Италия в разгара на дълговата криза през 2011 г., което е причинило щети на страната в размер на стотици милиарди евро. Международните рейтингови агенции „не са отчели италианската история, изкуство и природа, които се явяват общопризнати основи за икономическата мощ на страната”, посочват още от италианската Сметна палата.

В отговор от S&P определиха възможният иск като „лишен от всякакви основания” .  В своя защита, от S&P  смятат да апелират, че "пълномощията на Corte dei Conti се простират само върху правителствени учреждения и чиновници, не и върху  рейтингови агенции”.

Становището на Moody's Investor Service също гласи, че претенциите на италианските власти не са основателни. От Fitch Ratings пък обявиха, че са готови да окажат съдействие на Рим в „неговото финансово разследване” и че действията на агенцията по време на кризата са били напълно законни.

В края на миналата година Европейската организация по ценни книжа и финансови пазари (ESMA) предупреди „Голямата тройка” за възможни санкции заради грешки, допуснати от трите агенции по време на кризата. Недоволството на европейския регулатор бе предизвикано от забавяне на оповестяването на суверенни рейтинги, възможно изтичане на информация и потенциален конфликт на интереси.

В САЩ също се надига брожение срещу рейтинговите агенции. Срещу  S&P вече е заведен иск за 5 млрд. долара от американските власти заради завишаване на рейтинга на ипотечните ценни книжа в навечерието на финансовата криза.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ