КЗК проверява банките по сигнал на лидера на СДС

КЗК проверява банките по сигнал на лидера на СДС

Комисията за защита на конкуренцията започна проверка на всички банки и клонове на чуждестранни банки у нас по сигнал на лидера на СДС Мартин Димитров за евентуални нарушения на Закона за защита на конкуренцията.

Партийният лидер е сезирал антимонополистите, че според него някои банки прилагат двойно тарифиране за една и съща услуга като начисляват различни комисионни за парични преводи към титуляри на сметка в една и съща банка, в зависимост от това дали получателят на превода е търговско дружество или държавен орган - разпоредител с бюджетни средства, съобщиха от КЗК.

В сигнала той цитира и конкретни данни, че за превод в размер на 1-2 лв., се събира комисиона от наредителите в размер на 5-6-8 и дори 12 лева. Според Димитрова това е недопустима практика, като се има предвид, че годишния обем от такси на годишна база е над 800 000 000 лв. за 2011 г. Двойното тарифиране представлява евентуално нарушение на разпоредбите на Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), мотивира искането си за проверка той.

 По този повод Комисията поиска писмени становища от всички банки и клонове на чуждестранни банки у нас по твърденията в сигнала. Въз основа на обобщената информация от становищата, КЗК ще реши дали да образува производство за евентуално нарушаване на законовите разпоредби.

 Междувременно, в интервю за „Република” вицепремиерът Симеон Дянков обеща правителството да инициира и внесе в парламента закон, който да ограничи повишаването на банковите такси.

"Ако се провери от началото на кризата или дори от средата на 2009 година откакто ние сме на власт досега, как се е движили цената на външния финансов ресурс, тоест, на каква цена нашите банки взимат пари отвън, ще се види, че цената е паднала средно с 2.5 процентни пункта. Ако се зададе въпроса с колко са паднали лихвите вътре в България -отговорът е с 1.5%. Значи 1 процентен пункт се губи някъде в България и търговските банки са си го спестили", коментира той.

Дянков припомни, че е отправена покана към ръководствата на банките у нас да присъстват на предстоящата среща на Тристранния съвет в края на януари да обяснят и защо лихвите не падат.

По повод коментарите на банковия сектор, че държавата и в частност финансовото министерство не могат да упражняват регулаторни функции върху свободен пазар, Дянков заявява: "Да, не сме социализъм и никой не може да каже „това ви е задължителната лихва!”. Но това, което Министерство на финансите може и ще направи, ако банките не са достатъчно активни, е да въведе нови разпоредби за таксите, чрез закони, които ще внесем в парламента. Сега, като си сключил веднъж договор с банката, след това тя може да ти променя таксите, които плащаш. Това обаче може да се промени законово и както вървят нещата ние ще предложим такава промяна. Така че, когато някой от нашите добре платени банкери каже, че министърът на финансите не може да направи нищо понеже сме пазарна икономика, отговорът е - можем да предложим закони, с които рязко да се промени начинът на управление на таксите в банковата ни система".

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ