Когато екипът отказва да приеме промяната

Когато екипът отказва да приеме промяната

Преструктурирането на компанията или въвеждането на нова стратегия могат да бъдат много вълнуващи. Новите подходи винаги откриват нови възможности. Но промяната е също така и опасна. Истината е, че много малко стратегически промени са успешни. Всъщност, само 5%, пише Джон Котър, автор на Harvard Business Review.

Много често хората в екипа отказват да следват промените и започват да проявяват регресивно поведение, предпочитайки да запазят стария си стил на работа. Налага се спешно да създадете отделна стратегия, чрез която  хората ви да свикнат с новата обстановка.

Най-добрият начин да направите това е да избягвате тенденцията да назначавате високопоставени служители, които да диктуват на останалите в компанията какво да правят. По-добре включете всички, особено тези, които пряко ще бъдат засегнати, в извършването на промяната.

В много случаи хората отказват да следват промените, защото не виждат спешна необходимост да го правят. Постарайте се на всеки в компанията да му стане ясно защо предприемате този ход. Конкретизирайте го с ясни примери. Традицията е невероятно мощна сила, затова направете ясни възможностите, които ще се отворят пред вас, ако всички впрегнете сили да ги постигнете.

В много компании служителите са разделени на две категории. Такива, които вземат решенията и такива, които са изпълнители без избор. Ако хората не са възприемани като участници, а просто като изпълнители, това ги демотивира, защото имат чувството, че трудът им се обезценява.

Хората понякога изпитват съпротива към промяната и защото виждат конфликт в това, което са били помолени да правят и интересите на компанията. Обърнете внимание на бариерите, които им пречат да изпълняват задълженията си. Критично важно е да споделяте успеха, когато го постигнете. Старайте се да откривате недвусмислени и видими постижения, които по ясен начин доказват реалния напредък.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ