Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Когато преговаряте за заплата
Едва ли някой би сложил в списъка с приятните занимания прeговорите за по-добра заплата. Ако искате да получавате толкова, колкото заслужавате, по-добре се научете как да преговаряте, съветва в careerplanning.about.com Даун Розенбърг Маккий.
Авторът изброява няколко полезни, но и забранени практики в преговорите за заплата, валидни в случаите, когато човек кандидатсва за работа или иска повишение. Ето ги:
В разговора бъдете търпеливи. Когато ви интервюират за нова позиция, не споменавайте въпроса за заплащането докато този, който води разговора с вас не го подхване.
Щом получите офертата, не е необходимо веднага да се съгласявате или да я отхвърляте. Един от правилните варианти е да помолите за малко време, в което да си помислите. След това можете да се посъветвате с някой колега или близък в семейството.
Не гледайте колко пари изкарват приятелите ви и приятелите на приятелите ви. Ако не работите в същата сфера, не е правилно да правите това сравнение. Паричното възнаграждение е комплекс от множество различни, уникални фактори, с които е запознат само този, който го получава. Само той знае какво дава и колко е проработил късмета му.
Направете лично проучване на актуалните заплати в областта на вашата работа. Погледнете и актуалните проучвания. Говорете с познати. Свържете се с представители на вашата професионална асоциация. Имайте предвид, че заплатите варират според географския регион.
Реално преценете колко заслужавате съгласно опита си. Не забравяйте да посочите какъв опит имате, когато преговаряте за заплатата си.
Не споменавайте и не изчислявайте от колко пари имате нужда. Не казвайте пред възможния си бъдещ шеф от какви суми минимум се нуждаете, за да плащате сметките си. Дори и да кажете, че изплащате апартамент или че детето ви започва да учи висше образование, това в повечето случаи няма да помогне.
Говорете за заплатата, която ще заслужите. Обяснете как ще заслужите и заработите тези пари, с какво ще създадете добавена стойност и ще осмислите личното си присъствие във фирмата. Подчертайте това, което сте правили за предишното си работно място. Можете да опишете накратко личния си принос към някакъв проект или идея при предишния работодател. Освен това можете да дискутирате заплатите във вашето поле, ако имате пълно доверие в източниците на личното си проучване.
Бъдете гъвкави. Когато преговаряте за заплата, най-вероятно няма да ви предложат точната сума, която искате. Вероятно ще се наложи да направите компромис. Трикът е в това да разберете колко голям компромис сте готови да направите. Освен това трябва да бъдете подготвени, че шефът ви ще ви предложи сума, която не ви удовлетворява. В такива моменти е правилно да сдържате емоциите си.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.