Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Корекцията остава далечна перспектива
Началото на май се оказва доста спокойно за борсите по света, въпреки нарастващите съмнения за високите цени на акциите и притесненията за глобалната икономика. Измененията на индексите през миналата седмица бяха под един процент, но повечето пазари се покачиха.
Най-важната новина дойде от Европа, след като президентът на Европейската централна банка Марио Драги увери инвеститорите, че се готвят нови стимули. Реакцията на борсите беше позитивна, макар и без съществено покачване, тъй като за промяна в политиката се говори вече от един месец.
Вижте още: Завой към стимули от ЕЦБ сложи край на ръста на еврото
Инвеститорите са предпазливи, защото оценяват акциите като скъпи, особено технологичните книжа в САЩ. Спадът на Twitter стана най-забележимото събитие, след като те загубиха над 17% от стойността си. Забраната за продажба на свързаните с компанията лица отпадна и пазарът беше залят от книжа. Това е изключение, но потвърждава правилото, че акциите са по-скоро скъпи, отколкото да представляват добра инвестиция към момента. Инвеститорите обаче не бързат да продават, защото все пак повечето компании отчитат по-добри печалби от очакваното. Те не се притесняват съществено от рисковете около Украйна.
Събитията в страната са водеща тема на пазарите, а смекчаването на руската позиция подейства позитивно на настроенията им. Фокусът остава към печалбите и затова новината за съкращенията на персонал от британската банка Barcleys доведе до ръст на акциите й с над 7%.
Икономическите новини бяха умерено позитивни, благодарение на подобрението в търговията на дребно в Еврозоната и ръста на международната търговия на Китай. Председателят на Федералния резерв Джанет Йелън също така успя да вдъхне спокойствие на пазарите си с очакванията за стабилен растеж. Пазарите засега игнорират опасността от корекция.
Коментар: Цветослав Цачев, ИП „Елана Трейдинг“
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.