Луксът да имаш ток

Луксът да имаш ток

Нямаш ли пари - нямаш и ток. Не само много българи вече не могат да си плащат сметките. Цели 15% от германците са изпаднали в същата неволя: по принуда преживяват без отопление и осветление. И никакъв изход не се вижда, коментира "Дойче веле"

Всяка година близо 600 000 германски домакинства изведнъж осъзнават, че не могат да си позволят "лукса" да имат ток. Тъй като не могат да си плащат разходите за електроенергия, доставчиците им дърпат шалтера. Обяснението не е сложно - само през 2011 г. цените на електроенергията са нараснали точно с 10 процента, а това е свързано най-вече с решението на Германия да се откаже от експлоатацията на ядрена енергия и да се насочи към възобновяемите енергийни източници.

"Засегнати са най-вече хората с ниски доходи - пенсионерите и самотните родители, които не са в състояние да покриват сметките си", казва Биргит Хьолтген от Централата за защита на потребителите в провинция Северен Рейн-Вестфалия. В последните години разходите за издръжка в Германия нараснаха неимоверно, докато заплатите не се вдигнаха на съответно ниво. Най-потърпевши са ниско платените, които нямат почти никаква квалификация - а с това и никакви шансове да си намерят по-добра работа.

Високи цени - ниски доходи

Ето защо Социалният съюз VdK призовава за въвеждане на социална тарифа, предназначена специално за хората, живеещи на ръба на екзистенц минимума. "Ако енергийните концерни могат да правят ценови отстъпки на големите фирми, те би трябвало да проявят и повече социална отговорност към домакинствата с ниски доходи", казва Улрике Машер от съюза VdK. Неизбежно трябва да се има предвид нарасналия брой на хората, работещи на непълно работно време, които не печелят достатъчно, както и пенсионерите, чиито пенсии не са били повишавани от години. "При положение, че пенсиите им остават същите, а същевременно токът поскъпва все повече, им остават все по-малко налични пари", посочва Улрике Машер.

Тези, които получават обезщетения за безработни, са по принцип в по-добро положение - те получават финансова подкрепа от държавата, която плаща дори и сметките им за ток и отопление. Но и тяхната ситуация може да се влоши. "Те са силно затруднени, когато изведнъж получат висока сметка за електричеството. При това положение разходите се поемат от Агенцията по труда, която всъщност отпуска парите във вид на заем", обяснява Биргит Хьолтген. Оттам нататък заемът започва да се връща - в размер на 10 процента от отпусканите средства за месеца. В крайна сметка на хората им остават по-малко пари за издръжка.

В омагьосан кръг

Така най-засегнатите от ръста на цените се оказват в капана на задлъжняването, от който няма как да се измъкнат. Мнозина вече изобщо не отварят сметките и предупрежденията в пощенската си кутия. "Установяваме, че особено пенсионерите си затварят очите и не смеят да потърсят помощ, защото се срамуват, че нямат пари да си платят сметките", казва Хьолтген. Тя препоръчва на енергийните концерни да подпомогнат изпадналите в неплатежоспособност клиенти с консултации и съвети как да се справят със ситуацията.

"След това вече можем да видим дали клиентите трябва да преструктурират бюджета си, за да разполагат отново с пари за тока, или да окажем съдействие - например да преценим кои са електроуредите в дома, поглъщащи най-много енергия", заявява представителката на Централата за защита на потребителите. От централата са готови да предоставят уреди, с които да се измери разходът на ток. И - както изтъква Хьолтген - колкото по-рано се открият проблемите, толкова по-добре.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ