МВФ: Испанските банки се нуждаят от 40 млрд. евро за рекапитализация

МВФ: Испанските банки се нуждаят от 40 млрд. евро за рекапитализация

Ще потърсили международна помощ Испания? Това е големият въпрос, който тревожи европейските лидери и световните пазари. Страната има сериозни проблеми с банковата си система, но Мадрид за пореден път увери, че няма да се нуждае от външна намеса.

В същото време обаче Международният валутен фонд, заяви, че проблемните банки в Испания се нуждаят от най-малко 40 млрд. евро в нов капитал, за да се предпазят от сурови финансови шокове.

До сумата от 40 млрд. евро се с стигнало, след като са били извършени стрес тестове на испанските банки, но официално лице от МВФ каза, че банките вероятно ще имат нужда от повече, за да се осигури сигурна защита при най-лошите сценарии.

Резултатите от изследванията показват, че ключовите кредитно-финансови институции остават устойчиви, но в някои сегменти се наблюдава неустойчивост.

„При неблагоприятен сценарий най-големите банки ще бъдат достатъчно капитализирани, за да се противопоставят на по-нататъшното влошаване, а някои банки трябва да увеличат капитала си с около 40 млрд. евро. Нуждите от докапитализация на тези банки може да бъде и по-голяма, защото тя може да включи и разходите за преструктуриране", се казва в съобщението на МВФ.

В четвъртък вечерта Международната рейтингова агенция Fitch понижи с три степени от „А” на „ВВВ” кредитния рейтинг на страната. Задълбочаващата се банкова криза в страната, увеличаващия се дълг и  рецесията са основните причини за орязването. Понижението дойде седмица след като в Fitch намали рейтингите на 8 банки в автономни области. От рейтинговата агенция заявиха, че Мадрид ще се нуждае от 60 млрд. евро за рекапитализация на банките.

Въпреки притесненията, че Испания ще е следващата страна обърнала се за помощ от ЕС, ЕЦБ и МВФ ситуацията не може да се сравнява с тази в Гърция. Испания има проблем с банките, а при Гърция проблемите са с много по-широк мащаб.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ