Модернизират градския транспорт в София

Икономика

През 2013 г. ще се проведе мащабна инициатива за модернизиране на градския транспорт в столицата.  Догодина от движение ще бъдат спрени старите автобуси в София, разкри пред „Фокус” Любомир Христов, заместник-кмет на Столична община по направление „Транспорт и транспортни комуникации”.

По думите му с приключването на проекта по Оперативна програма „Околна среда” в рамките на следващата година ще бъдат спрени не само „Икаруси”, но и стари „Мерцедес”-и, „Ман”-ове, „които обаче са в тежко експлоатационно състояние”.

„Именно по тази причина с подкрепата на Министерството на околната среда като управляващ орган през тази есен започнахме подготовката за реализацията на такъв проект, който трябва да бъде реализиран в рамките на 2013 г.”, обясни Христов.

По думите му в момента се провеждат обществени поръчки за доставка на 50 тролея, 20 нови трамвая, 10 влака за метрото, които ще позволят намаляване на интервалите между отделните влакчета в пиковите часове, както и обслужване на новостроящите се участъци до летище „София” и ж.к. „Младост”.

Ще бъдат предоставени около 50 милиона евро по Оперативна програма „Околна среда” за закупуване на около 120 нови автобуса, които трябва да бъдат оборудвани с газови двигатели по отношение на изпълнение на показателите за екологичност и достъпна среда. „Тези проекти трябва да бъдат приключени в рамките на следващите година и половина и всички тези превозни средства да бъдат доставени и пуснати в експлоатация”, добави зам.-кметът Любомир Христов.

Той разкри, че в задачите за 2013 г. остава изграждане на отделни участъци и етапи от велосипедни трасета – на бул. „България”, по бул. „Патриарх Евтимий”, по бул. „Генерал Михаил Д. Скобелев” и част от трасетата в по-малките улички в централна градска част.

През следващата година предстои да бъдат ремонтирани няколко малки пешеходни мостчета в различни райони на града, които се използват ежедневно от хората за достъп до домовете им.

 „Ще рехабилитираме около 15-тина по-малки моста и мостови съоръжения, пешеходни пасарелки, включително мостове в районите „Витоша”, „Кремиковци”, „Нови Искър” като част от програмата за рехабилитация на съществуващи мостове, която се изпълнява вече четвърта година в Столична община”, добави Христов.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Задължителна имунизация срещу варицела влиза в сила от юли
Времето: Топло и слънчево, но на места ще превали
Тръмп заплашва с мита от 100% европейските държави, налагащи данък върху дигиталните услуги
Британското правителство е разделено относно въвеждането на нова схема за „златна виза“
САЩ нанесоха удари по Иран в отговор на атака срещу товарен кораб
Всеки лидер казва, че цени прозрачността. Малцина осъзнават, че я наказват
Броят на жертвите на земетресенията във Венецуела надхвърли 900, продължава търсенето на оцелели
Вашингтон разреши на Anthropic да даде достъп до AI модела Mythos на някои компании и правителствени агенции
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер