Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Мрачна прогноза за българската икономика
Европейската комисия оряза значително прогнозата си за икономическия растеж на България за настоящата година и 2015 г. В Брюксел бяха представени есенните икономически прогнози за страните членки на Европейския съюз. За България експертите очакват ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) от 1,2% за тази година и едва 0,6% за следващата.
Понижението спрямо пролетните очаквания е значително - тогава ЕК очакваше брутният ни вътрешен продукт да нарасне с 1,7 на сто през 2014 г., а за 2015 г. прогнозите бяха за ръст от 2%.
Като основна причина за влошените прогнози Еврокомисията посочва кризата в банковия сектор, в частност затварянето на Корпоративна търговска банка (КТБ) и лишаването на клиентите на банката от достъп до депозитите им в продължение на четири месеца. Това според анализаторите на ЕК е довело до значително затягане на кредит стандартите, като по този начин се потискат инвестициите от страна на фирмите.
Последните прогнози на ЕК показват, че рязкото покачване на потреблението на домакинствата през първата половина на 2014 г. ще загуби инерция до 2015 г. Очакванията са потреблението да отчете ръст от 1,1% през настоящата година и 0,6% през 2015 г.
Прогнозата на Еврокомисията за пазара на труда в България е безработицата през 2014 г. да бъде 12%, а през следващата да намалее до 11,4%.
ЕС и Еврозоната
Според есенната прогноза на Европейската комисия икономическият растеж до края на годината както в ЕС, така и в Еврозоната, ще бъде слаб. Като цяло за 2014 г. се очаква растежът на реалния БВП да достигне 1,3% в ЕС и 0,8% в Еврозоната. Според прогнозата растежът ще се увеличи бавно през 2015 г. — съответно до 1,5% и 1,1%, на фона на нарастващото външно и вътрешно търсене.
Очаква се през 2016 г. икономическата активност да се ускори до съответно 2,0% и 1,7% благодарение на укрепването на финансовия сектор (вследствие на цялостната оценка, извършена от Европейската централна банка, и на продължаващия напредък в изграждането на банковия съюз), както и на ефекта от неотдавнашните структурни реформи.
Възстановяването на икономиката, което започна през второто тримесечие на 2013 г., остава нестабилно, а икономическата динамика в много държави членки все още е слаба. Доверието е по-ниско, отколкото през пролетта, което отразява нарастващите геополитически рискове и по-неблагоприятните перспективи пред световната икономика. Въпреки благоприятните финансови условия икономическото възстановяване през 2015 г. ще бъде бавно, посочват от ЕК.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.