Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Най-необичайните финансови инструменти в близко бъдеще
Какво ново би могъл да предложи на пазара съвременният инвестиционен гений, готов да създава все нови и нови финансови инструменти?
Цялата минала година американският фондов пазар буксуваше на място: индексът S&P 500 прибави едва 1,5%, за цялата 2011 и макар от началото на тази година ръстът му да надхвърля 14%, още не е ясно дали пазарът не губи позиции. Няма и яснота какво очаква инвеститорите вбъдеще. В такива ситуации предприемчивите участници на пазара насочват поглед към странни и нестандартни алтернативни инструменти с надеждата, че техният ръст ще се окаже значително по-висок и стабилен от общото движение на пазара. Напълно е възможно скоро светът да стане свидетел на вълна от съвършено нови, необичайни активи, казват експерти. Например:
Деривативни сделки за времето
Съвременният финансов свят е океан от тайни и загадки, но малко от тях могат да се сравняват с деривативните сделки за времето като метеорологично понятие. Природните катаклизми, като урагани, порои, градушки, суша, които зачестяват напоследък, влияят пряко вече не само на печалбите от земеделие и животновъдство, а и на големи и основни сектори от промишлеността като нефтодобив, товарните превози, та чак до автомобилостроенето и производството на нови технологии. Спомнете си пълната блокада на заводите за автомобили и техника в Тайланд по време на продължителните кошмарни наводнения миналата година! Така, че в случай на стихия, правилно избраната позиция в деривативи помага на компаниите да компенсират загубите от срив в производството. Борсовият оператор CME Group вече предлага богато портфолио от климатични инструменти. Засега, ползването им обаче е по-скоро в рамките на пожеланията.
Облигации за социални промени
Неотдавна, анализаторите на Goldman Sachs сключиха споразумение с управата на Ню Йорк за обезпечаване на финансирането на перспективни идеи, насочени към проекти за намаляване на рецидизивма сред затворници. Сделката ще струва на Goldman Sachs приблизително $9,6 млн. Но, ако нивото на престъпност в Ню Йорк спадне с 10 и повече процента, банковата корпорация ще занули вложенията. Ако престъпността падне под 20%, банката ще заработи $2,1 млн. над инвестираните средства. Ако преценим сделката от гледна точка на перспективност, то тя е отличен прецедент за облигации за социални изменения от бъдещето.
Облигации за катастрофи
Облигациите, обезпечаващи евентуални катастрофи, са сходни с климатичните деривативи. Такива книжа ще се превърнат в мода сред застрахователните компании, прогнозират експертите. Чрез тях клиентите ще имат все пак някаква сигурност във валутни измерения за ситуации, които в момента присъстват в клаузите като изключението, непокриващо рискове и гласящо: „Освен, в случаите на форс-мажорни обстоятелства."
P2P
През интернет вече можем да платим всичко. Днес пазаруваме виртуално, а в близко бъдеще ще бъде напълно възможно по същия начин да извършваме инвестиции като помагаме на други хора да рефинансират дълговете си. Принципът на услугата P2P (“Peer-to-Peer”) е нещо като взаимоспомагателна каса. Например, в него може да се внесат само $25, които влизат в общата банка и отиват за кредитиране на тези членове на услугата, които имат нужда от пари. Естествено, вложенията биха могли да са и много по-големи. Зародишите на този бизнес вече избуяват в някои страни. На този етап, доходността от инвестирането в пряко кредитиране варира от 12,9% до 27,9% годишно.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.