Оптимистична прогноза за България от „Икономист Интелиджънс Юнит“

Оптимистична прогноза за България от „Икономист Интелиджънс Юнит“

България се очаква демонстрира подобрение в представянето си тази година на базата на положителното развитие по отношението на инвестициите, промишленото производство, потребителското поведение и по-високи реални заплати, произтичащи от изключително ниските нива на инфлация, близки до нула, или дефлация.

Това е записано за страната ни в тазгодишния доклад с икономическа прогноза на международната изследователска организация „Икономист Интелиджънс Юнит“. Докладът анализира и прогнозира развитието на страните в Източна Европа през 2015 г. „Икономист Интелиджънс Юнит“ (EIU) е световен лидер в бизнес проучванията и анализа. EIU е B2B подразделението на The Economist Group, който издава списание „Икономист“ (The Economist). 

„След като БВП (на България) нарасна с 1,5% през 2014 г., предвиждаме леко подобрение тази година до 1,8% и след това по-добро възстановяване със същата степен на наваксване и употребата на фондове на Европейския съюз, за да се подсигури растеж на БВП от 2,8% през 2016 г., преди да бъде наложена тенденцията за около 3% ръст през годините след това. През 2015 г. очакваме засиване на потреблението на домакинствата, с повишение на заплатите в реалния сектор, докато номиналните заплати се стабилизират на около 3%, с умерена или ниска инфлация", посочват авторите. 

Според доклада, озаглавен „Бизнес рискове и възможности в Централна и Източна Европа“, изготвен от компанията TMF Group и публикуван от „Икономист Интелиджънс Юнит“, бизнес средата за малките и средните предприятия се е подобрила в няколко страни от Централна и Източна Европа, особено в Чехия, Унгария, Полша и Словакия. Въпреки това бизнесът все още е изправен пред предизвикателства по отношение на административните, регулаторните и данъчните условия.

Стабилното възстановяване на Централна и Източна Европа помага на съседните страни от югоизточната част на региона „да дръпнат нагоре", като група от девет държави са най-облагодетелствани от слабото евро и по-ниските цени на петрола.

Икономическият растеж ще бъде все повече движен от малките и средни предприятия (МСП), които ще продължат да изпреварват тези в Еврозоната и Европейския съюз. МСП се възползват от схемите за инвестиционни стимулиране, по-добри възможности за финансиране и освобождаване от данъци.

В доклада се посочва, че в региона на ЦИЕ се наблюдава засилен ниършоринг (за разлика от офшоринг) на производствени процеси и в сферата на услугите и по-специално в Полша. Импулсът за създаване на стартиращи технологични предприятия в страни като Словакия и Полша се засилва. Нещо повече, растежът на центровете за споделени услуги, продължава да предлага големи възможности в страни като Унгария и Полша.

Въпреки това фирмите, опериращи в региона, продължават да са изправени пред сериозни предизвикателства. Докладът подчертава области като прекомерна бюрокрация и специфично секторно данъчно облагане. Бюрокрацията в обществените поръчки в публичния сектор продължава да бъде проблем в някои страни. Въпреки ниските корпоративни данъци данъчните системи продължават да се нуждаят от реформи. Проблем е рискът от произволна правна уредба, като специфичното секторно данъчно облагане.

Междувременно Югоизточна Европа (ЮИЕ), която изостава от очакванията свързани с възстановяването й, сега може би заслужава нов поглед от страна на управляващите на корпорации, които са поставени под натиска да търсят растеж в световен мащаб.

Компаниите, които разрастват своя бизнес в региона на Централна и Източна Европа, търсят начини да се възползват от като цяло от стабилния икономически растеж и благоприятните нива на корпоративни данъци, които са по-ниски, отколкото в повечето държави от Западна Европа. Страните от Югоизточна Европа (България, Хърватия, Сърбия и Словения) са дом на около 20 милиона души и международният бизнес търси нов потенциал за растеж на този регион.

Фирмите прогнозират, че тези пазари ще растат, извеждайки България и Сърбия в топ 10 на страните с очакван органичен растеж през 2015 г.

Югоизточна Европа продължава да предлага възможности за растеж, но също така крие и рискове за бизнеса. Потенциалните инвеститори и международни компании трябва да бъдат добре подготвени, за да се справят с рисковете и да търсят подкрепа от местни експерти, които имат богат опит в справянето с бързо променящата се законодателна и регулативна среда. Остават и рисковете от забавяне/дефлация в Еврозоната, както и изостряне на кризата в Русия и Украйна.

Целия доклад, публикуван в сайта на „Икономист Интелиджънс Юнит“, може да прочетете тук

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

NATO се готви за едновременен конфликт с Русия и Китай през следващите две години
Прашутистът, който скочи от стратосферата, загина при полет с парапланер
Словакия ще спре да блокира одобрението на 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия
На днешната дата, 18 юли. 188 години от рождението на Васил Левски
Спряха шести блок на АЕЦ "Козлодуй" за планиран ремонт
Бившата номер едно в световния тенис Мария Шарапова продава къщата си в САЩ за 25 милиона долара
Тръмп нареди на правосъдното министерство да предостави още документи по случая с Епстийн
Времето: Топло със силен вятър от запад-северозапад