Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Предпазливост на световните борси
Световните борси отчетоха негативна седмица, водени от лоши икономически новини за индустрията в Европа и заетостта в САЩ. Инвеститорите се отдръпнаха от пазарите, тъй като предпочитат да подходят предпазливо преди заседанието на Федералния резерв.
Централните банкери на САЩ се събират тази седмица за последен път под ръководството на Бен Бернанке. Заседанието едва ли ще доведе до съществена промяна в монетарната политика и до оттегляне на част от монетарните стимули за щатската икономика.
За корекция на борсовите индекси още не може да се говори, въпреки че за пет дни щатският пазар падна с 1,5%, а загубите на европейските пазари бяха дори малко по-големи. Това може да стане само при оповестяване на някакви промени в покупките на правителствени облигации в САЩ, чрез които се увеличава паричното предлагане и стимулира икономическия растеж.
Инфлацията не притиска Фед да прави промени, а никой от банкерите не е дал ясен сигнал, че се готви промяна в политиката. Споразумението между двете партии в САЩ за гъвкава политика на бюджетни разходи имаше краткотраен положителен ефект върху цените на акциите. Темата за достигане на таван на дълга и за ограничаване на бюджетните разходи обаче не е интересна за пазарите в момента. Бягството от рискови активи обаче не попречи някои интересни акции да се повишават през миналата седмица.
Книжата на Twitter направиха много силен растеж благодарение на нов инструмент за насочване на рекламата към потребителите. Facebook също е нагоре и се доближава до абсолютните си върхове. Показателен факт за оптимистичните очаквания в дългосрочен период са силните продажби на дяловете във фондове, които държат злато. Само за една година активите им са намалели с 31% или с над 1800 тона. И тази тенденция вероятно ще продължи и през следващата година.
Цветослав Цачев, ИП „Елана трейдинг“ АД
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.