Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Председателят на АИК: Увеличаването на минималната работна заплата може да намали заетостта
Увеличаването на минималната работна заплата - мярка, заложена в Бюджет 2014, може да доведе до намаляване на заетостта. Това каза в сутрешния блок „Добро утро, България” на Радио „Фокус” председателят на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИК) Васил Велев.
Той коментира, че през тази година се наблюдава тенденция за увеличаване на заетостта и намаляване на безработицата. „Тази възможност обаче, може и да не се реализира, ако се направи ръст на минималната работна заплата от над 10% в проектобюджета за 2014 година”, каза той. „Това е много сериозен ръст, особено като се вземе предвид, че не е отпаднал т.нар. „клас”-проценти, начислявани за прослужено време, който отпадна само за държавния сектор. По този начин в някои икономически сектори минималната работна заплата ще се доближи плътно до средната”, поясни Велев.
„Има предприятия в текстилния сектор, в услугите, селското стопанство, където средната заплата е около 400 лева. Ако минималната заплата стане 370-380 лева всички ще получават по равно, а това не стимулира по-добрата работа и затруднява наемането на нови работници. По-скоро стимулира навлизането на тези предприятия в сивия сектор или затварянето им”, добави той.
Велев подчерта, че нито една работодателска организация не подкрепя увеличаването на минималната работна заплата, а двете синдикални организации са „за” увеличението, няма сходимост на този етап по този въпрос.
Велев допълни, че в позицията, приета от Националния съвет за тристранно сътрудничество, са посочени десет пункта в бюджета, които не са одобрени. „Част от тях са свързани със социалните разходи – не приемаме замразяването на пенсионната реформа, нито нарастването на валидните пенсии – те стават над 900 хиляди. Не приемаме да продължи плащането на първите три дни от болничните от работодателите, бизнесът е против завишаването на максималния осигурителен праг”, каза още Васил Велев.
Министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов обаче е категоричен, че такъв развой на събитията няма да има. Според Адемов увеличаването ще доведе до положителен обем на вътрешно потребление. „Нетният размер на минималната работна заплата е около 266 лева, което с малко надвишава размера на линията на бедност, която е 251 лева”, добави той.
По думите на министъра около 7 милиона лева са допълнителните разходи на работодателите на месец. „Това е от порядъка на 0,06 % и няма да окаже влияние на конкурентоспособността”, заяви Хасан Адемов.
„В проекта на Държавното обществено осигуряване са заложени 2,7 милиона осигурени лица. По приходите се предвиждат 4,2 милиарда лева, както и 8,9 милиарда лева разходи.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.