Продажбите на дребно през септември са се свили – в ЕС с 0,1%, в България с 0,5%

Икономика

През септември, в сравнение с август обемът на търговията на дребно е намалял с 0,2% в еврозоната и с 0,1% в ЕС. В България се наблюдава спад от 0,5%. Това показват данни на европейската статистическа служба „Евростат“.

През август продажбите на дребно се свиха с 0,2% и в двете зони.

В сравнение със септември година по-рано обаче търговията на дребно в еврозоната се е увеличила с 1,1%, а в ЕС – с1,3%. В българия на годишна база има спад от 4,7%.

През септември в сравнение с предходния месец продажбите на „храни, алкохол, и тютюневи изделия“, са намалели с 0,1% в еврозоната, но са нараснали с 0,3% в ЕС. Нехранителния сектор е намалял с 0,3% и в двете зони.

На месечна база най-голям спад в продажбите на дребно е регистриран в Германия – с 2,3%, Португалия – с 1,4% и Ирландия – с 1%., а най-голям ръст има в Белгия – с 1,9%, Полша – с 1,6% и Австрия – с 1,5%.

Най-голям скок в продажбите на дребно за една година е регистриран в Полша – с 9,9%, а най-голям спад в Испания – с 4,9% и България – с 4,7%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Уорън Бъфет за основните навици, които отличават успешните хора от останалите
Методът 3-3-3 за вършене на повече работа с по-малко напрежение
На днешната дата, 3 февруари. Зимен Симеоновден – един от най-лошите дни през годината
Белгия реши да взима под наем затвори в Естония за задържани мигранти
Времето: Жълт код за ниски температури е обявен в почти цяната страна
Как да намерите удовлетворение в незадоволителна работа?
Марио Драги: За да се превърне в глобална сила, Европа трябва да се федерализира
Цените на златото и среброто се възстановяват след историческия срив. Анализаторите не очакват устойчив спад