Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Професиите без бъдеще
Технологиите навлязоха в последното десетилетие, обезсмисляйки уменията на хиляди специалисти по цял свят от бранша на пощенските пратки, от туристическия бизнес, търговци на дребно. Днес съществува набор от професии, които принадлежат на миналото. Единственият избор на хората в тях е да се преквалифицират, коментира Business Insider.
Американският бизнес сайт изброява 10 вида професионални занимания, с които огромен брой хора си изкарваха хляба в развитите икономики през 20 век, но днес са напълно без перспектива.
Сред посочените професии без бъдеще те включват тази на библиотекарите. Местната библиотека вече е онлайн. Информацията е достъпно море за всеки, пишат. Значението на библиотеката като институция до голяма степен девалвира, заради масовизирането на интернет. Въпреки че хората все още обожават да четат книги на хартиен носител и мнозина сред учените и студентите черпят уникални познания от библиотеките, служителите на тези изпълнени с познания структури нямат избор освен да се усъвършенстват като способни разпределители на онлайн данни и е-книги. В противен случай, само със старите си умения, свързани с картонените номерации на книгите, присъствието им става напълно ненужно.
Подобна е съдбата и на професионалната машинописка – герой на не един анекдот от 80-те години. Тази прилежна и елегантна, добре гримирана дама, която може да пише скоростно, докато й се диктува, е неприложима без да е усвоила умението да работи със съвременните компютърни клавиатури, с таблети и други мобилни устройства.
Друг пример за ненужна професия е този на служителя на видеотека. С излъчването на филми на живо в мрежата, увеличаването на броя цифрови телевизионни канали у дома и навлизането на устройствата за автоматично записване на ТВ програми, докато ни няма вкъщи, този човек се превръща в реликва.
В същото време някои професионални занимания от миналото днес звучат дори нелепо. Например реферите, които наблюдават отблизо случващото се на белите линии на игрищата за американски футбол – наблюдението вече е напълно механизирано чрез видео. Както и ледените скулптори, които докарвали лед по домовете в САЩ преди масовото електрифициране и навлизането на фризерите и хладилниците.
Променя се и професията на туристическия агент. Преди години пътуването се състоеше от две стъпки: потърси туристическа агенция/ агент и опаковай багажа. Днес разнообразието от оферти е изключително в интернет. Хората сами могат да организират екскурзията си, да купят полета.
Още застрашени: Разносвачът на вестници. Този превозвач на пресата отмира не само заради усъвършенстването на мрежите за дистрибуция на печатните медии, но и заради резкия спад на покупките на пресата, отпечатана на хартиен носител.
Не по-малко отживели стават уменията на потомствените земеделци – отглеждането на различните видове зърно, плодове, зеленчуци стана механизирано. Тяхната работа вече е свързана по-скоро с управление на машини и хора, фирмена администрация, продажби и препродажби. Земеделието и тютюнопроизводството вече са дейност преди всичко на големи предприятия и производители.
Технологиите унищожиха и значението на хиляди сътрудници в телекомуникациите – например тези, които са превключвали линиите с ръчно преместване на кабели, преди да се направи връзка с друг град или да се остави гласово съобщение.
Застрашена е и познатата професия на касиера в супермаркета. Причината: електронната търговия.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.