Ръст с 1% на месечната инфлация през юли

Икономика

Инфлацията в България през юли е нараснала чувствително спрямо месец по-рано, но на годишна база остава на негативна територия за шести пореден месец, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).

На месечна база индексът на потребителските цени (CPI) се повишава през юли с 1,0% спрямо предходния месец, когато беотчетено слабо понижение с 0,1 на сто. На годишна база инфлацията се понижав с 0,2% (спрямо юли 2015-а) след спад с 1,3 през предходния месец. Въпреки доста по-сдържаното темпо на понижение, годишната инфлация остава на негативна територия за шести пореден месец, отбелязвайки дефлация за девети от последните десет месеца, след като единствено през януари беше отчетена нулева инфлация, сочат още данните на НСИ.

Средногодишната инфлация за периода август 2015 – юли 2016 година се понижава с 0,8% спрямо периода август 2014 – юли 2015 година.

В седмия месец от годината цените на хранителните продукти и на безалкохолните напитки отчитат увеличение с 1,7% на месечна база, докато цените на алкохолните напитки и на тютюневите изделия остават на равнището от предходния месец.

Скок с 2,2% отбелязват цените на облекло и обувки, а цените на жилища, вода, електроенергия, газ и други горива остават на равнището от юни.

Увеличение с 1,8% на месечна база има при транспортните цени, докато цените в здравеопазването и в сектора на съобщенията намаляват с 0,1%, показват данните на НСИ.

Хармонизираната инфлация (индекса HICP според общите европейски стандарти) през юли също нараства с 1% спрямо юни и отчита понижение на годишна база с 0,4% след спад с 1,9% през предишния месец.

Данните за юли все още не са знак, че българската икономика ще успее в близките месеци да се измъкне по-трайно от дефлационната спирала, в която се оказа от август 2013 година, коментират от НСИ.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Най-кратките литературни шедьоври в историята
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Mission Point: AI изисква еволюция на начина на работа на бизнеса
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Над 1600 нарушители с е-тротинетки са санкционирани в София от началото на годината
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Какво можем да научим от „Седмицата за размисъл" на Бил Гейтс
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Има ли по-добър от Джон Ву? Ще снимат римейк на „Лице назаем“