Световните цени на храните са поевтинели през април

Световните цени на храните са поевтинели през април

Световните цени на храните са поевтинели през април

Световните цени на храните са се понижили през април с 1,4% спрямо март, след тримесечната възходяща тенденция. Спадът се дължи основно на по-ниските цени на зърното и захарта, като могат да останат под низходящ натиск и през идните месеци, посочват в ежемесечния си доклад Организацията по прехрана и земеделие (ФАО) на ООН.

Индексът на цените на ФАО, който измерва месечните ценови промени в продоволствена кошница, съставена от зърнени и маслодайни култури, млечни продукти, месо и захар, е отстъпил до 214 пункта през април спрямо преразгледаните 217 пункта през март, посочва организацията в месечния си доклад.

Низходящото движение на индекса се дължи на спад в цените на царевицата с 2,5 процента на месечна основа, понижение от 1 процент при пшеницата и поевтиняване с 5 процента на захарта, което е неутрализирало покачването с 2,2 процента при растителните масла, породено от силното поскъпване на соята, пише БТА. „Макар индексът да е значително под рекордното си равнище от 235 пункта, отчетено през април 2011 година, той все още е доста над стойностите от под 200 пункта преди продоволствената криза от 2008 г.", се казва още в съобщението.

"Цените най-вероятно ще останат под натиск надолу през идните няколко месеца", заяви главният икономист и анализатор на зърнените култури във ФАО Абдолреза Абасян, допълвайки, че времето остава решаващ фактор. Цените на соята, които нарастват от началото на тази година, вероятно ще продължат възходящата си тенденция заради недостатъчното предлагане, тласкайки нагоре цените на житните растения, посочи Абасян.

Индексът е поместен в прогнозата на ФАО за храните - анализ на световния пазар, който излиза два пъти годишно. Организацията отбелязва, че перспективите за втората половина на тази година и за следващата сигнализират за подобряване на предлагането като цяло и продължаващо силно търсене. Разходите за внос на храни в световен мащаб през 2012 г. може леко да намалеят до 1,24 трлн. долара спрямо миналогодишния рекорд от 1,29 трлн. долара, според прогнозния доклад.

Очаква се производството на зърнени култури в света тази година да нарасне до нов рекорд от 2,371 млрд. тона спрямо 2,344 млрд. тона през 2011 г.

Млекопроизводството ще се увеличи с 2,7% до 750 млн. тона, като се очаква Азия да покрие по-голямата част от увеличението.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ