Страхът премина в ужас (водещи икономисти за опасността от нова рецесия)

Страхът премина в ужас (водещи икономисти за опасността от нова рецесия)

Само до преди пет дни международните инвеститори теоретично споменаваха  възможността САЩ да изпаднат в неплатежоспособност. Този страх винаги е бил далечен и е отминавал. Но сега той е заменен от ужас, че светът може да навлезе във втора финансова криза, пише Стефани Фландърс, редактор икономика в BBC.

Страховете по лицата на топ икономистите от целия свят се появиха след като кредитната агенция Standard & Poor намали рейтинга на САЩ. В резултат на това фондовите пазари в цял свят се разклатиха и отчетоха драстичен спад. Това накара света да си спомни със затаен дъх лятото на 2008 г. „Повечето големи банки са в по-добра позиция, за да се справят с кризата по-добре отколкото през 2008г., но правителствата, особено европейските, трябва да убедят инвеститорите, че същото се отнася и за тях”, пише Фландърс.

Но какво казват самите икономисти след първоначалния шок? Събрахме няколко такива мнения, споделени пред някои от водещите медии в света:

Нуриел Рубини, за Financial Times

„Предотвратяването на повторна световна рецесия може да се окаже мисия невъзможна. Икономическите данни в целия свят са отрицателни. Водещите индикатори за глобалното производство се забавят рязко - както в нововъзникващи икономики като Китай, Индия и Бразилия, така и в експортно ориентирани или богати на ресурси страни като Германия и АвстралияШансът да се избегне нова криза ще зависи от това доколко САЩ, Великобритания и Германия са готови да въведат нови краткосрочни фискални стимули, при извършване на средносрочни фискални ограничения. Централните банки трябва да продължат да наливат пари в икономиките по света. Европейската централна банка трябва да намали лихвените проценти до нула и трябва да купи испански и италиански държавни облигации, за да запази тези страни от потъване. Друга рецесия може да се окаже непредотвратима. Но политиката може да спре навлизането на света във втора депресия. Това е достатъчна причина за бързи и целенасочени действия."

Уорън Бъфет пред Bloomberg

„Финансовита пазари създават своя собствена динамика, но аз не мисля, че сме изправени пред втора рецесия. Фондовите пазари имат ефект върху доверието и това, което създава ситуацията в момента е липса на доверие”.

Стив Форбс, главен изпълнителен директор на Forbes Inc и бивш републикански кандидат за президентския пост пред CNN

"Понижението на S&P от ААА до АА + в петък е възмутителен ход, като се има предвид, че правителството все още изплаща лихва и главница по облигациите си. Изненадан съм, S&P взе такова решение."

Лари Съмърс, бивш директор на Националния икономически съвет на президента Барак Обама

"Решението на S&P е ужасно и нищо добро няма да последва от това. Ние сме като автомобил, който от 25 мили в час на този етап трябва да тръгне по магистралата със 75 мили в час".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ