Кабинетът написа закон за управление на хранителната верига

Икономика

Правителството предлага на Народното събрание проект на закон за управление на хранителната верига, съобщи пресцентъра на Министерски съвет.

Законопроектът предвижда създаването на една обща рамка, която да регламентира конкретно компетентните органи, които водят политиката в тази област, органите, които осъществяват официалния контрол върху елементите на хранителната верига, и органът, извършващ оценката на риска.

Документът обхваща целия процес от първичното производство, здравеопазването и хуманното отношение към животните, здравето на растенията, както и всички етапи до получаването на крайния продукт, готов за консумация от хората.

Със закона се постига ясно разграничаване на компетенциите и функциите на отделните органи, осъществяващи политиката и официалния контрол по хранителната верига, оценката на риска, както и взаимодействието и координацията между тях. С него ще се повишат ефективността на официалния контрол върху безопасността на храните и сигурността за потребителите.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Брюксел разследва внос от Балканите за предполагаемо заобикаляне на митата върху китайски стоки
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Испания изпраща войски в анклава Сеута, след като хиляди мигранти го щурмуваха от Мароко
Петролът поевтиня с над 2% поради ръст на доставките от Персийския залив
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
На днешната дата, 31 юли. Богородични Заговезни
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Филмът „Подслон” на Драгомир Шолев с престижна награда от фестивала в Одеса (трейлър)
Глад за готови апартаменти в Пловдив на фона на прогнози за нов скок на имотните цени под тепетата
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"