Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Фесто Производство или как работи „германският модел“ на управление на бизнес в България
С инвестиции над 19 млн. лв. дъщерната фирма на германския концерн Фесто АГ & Ко. отбелязва 25 години производствена дейност в България
От малката семейна фирма до огромния концерн
През 1925 година Готлиб Щол основава в Германия "Фесто" - семейно предприятие за разработка, производство и продажба на машини за дървообработка. През 1955 г. Фесто е едно от първите предприятия, които се ориентират към производство на пневматични компоненти. Още на следващата година основава първото си дружество извън Германия.
Днес Фесто АГ & Ко. е световен лидер в областта на техниката за автоматизация и дидактика. Концернът има собствени дружества в 61 държави, 250 филиала по целия свят, сервиз в 176 страни. Оборотът на групата за 2014 година е 2,45 млрд евро. 18 000 сътрудници от различни точки по света обслужват над 300 000 клиента.
1986 – 1990 – 2000 – 2006 - 2015
Пет ключови години за развитието на бизнеса на Фесто в България. Концернът Фесто влиза в България през 1986 г., като създава първото си търговско представителство в страната, а през 1990 г. започва производствената си дейност. През 2000 година учредява самостоятелното производствено дружество Фесто Производство ЕООД, а няколко години по-късно, през 2006 г., открива отдел за инструментално производство в гр. Смолян. През настоящата година, с инвестиции от 19,2 млн. лв. открива нови 8 700 кв. м. производствени и логистични площи.
Добра политика - отлични резултати
С оборот на дружеството за 2001 г. от 6,4 милиона евро и 155 сътрудници, за 2014 г. резултатите на Фесто Производство са меко казано изключителни – оборотът вече е 44,1 милиона евро, сътрудниците са над 600, а производствените, логистични и административни площи – почти 20 000 кв. м. Фесто Производство е четвъртото по големина дружество в рамките на концерна. Годишно произвежда над 10 милиона продукти – сензори, съединителни кабели, вентилни модули, сензорни аксесоари.
„Всички ние сме едно голямо семейство. Ние сме Фесто.“
Това споделя Георги Митев, ръководител „Управление качество и околна среда“ във Фесто Производство, с над 25-годишен стаж във фирмата. Политиката на компанията към хората в нея формира лоялност, стремеж към продуктивност и израстване. Професионалната реализация и развитие са успешна практика във Фесто. Две поколения от едно семейство вече работят за Фесто Производство. Стартът в компанията е старт в развитието на хората – концернът предлага различни възможности за това – от Фесто Академия за професионално развитие, до международен обмен на кадри в рамките на компанията. Георги Атанасов, управител на Фесто Производство, споделя: „Давам си сметка колко важно за мен е времето, в което работих за Фесто в Чехия. Една и съща фирма-майка, но различна локация, различен манталитет, различна бизнес среда. Това те обогатява, прави те по-гъвкав и … осъзнаваш, че онова, което категорично те води към успеха, независимо в коя част на света работиш за Фесто, са ценностите на компанията, които вече са станали част от теб и фирмените принципи на ръководство, които неотклонно следваш“.
А сега накъде?
За компания като Фесто Производство развойната дейност е от огромно значение. Над 7% от оборота на концерна се разходват за развойна дейност, която създава над 100 нови продуктови фамилии годишно.
В българското развойно звено механичните и електронни дизайнери работят в тясно сътрудничество с развойните отдели от Фесто – Германия. Собствената изпитвателна лаборатория разполага с модерна апаратура за провеждане на около 40 вида стандартни и специализирани изпитания.
И … един ден може би ще стане част от създаването на революционните бионични модели, които към момента се разработват от Фесто в Германия. За да може и българското дружество да участва в новия етап от развитието на човешко-машинния интерфейс – биониката в служба на технологиите. Защото вече е факт, че конструктивната гениалност на природата в симбиоза със съвременните концепции за управление, базирани на гласово и визуално разпознаване, ще оптимизират и направят по-безопасни производствените процеси на бъдещето.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.