Френски Триумвират купи Le Monde

Икономика

Една от най-известните медийни марки в света – 65-годишният френски вестник Le Monde има нови собственици.

От първите дни на отпечатването си до днес изданието афишира независимостта си от политически интереси, разказва видеорепортаж на BBC News.

Вестникът е създаден от самия генерал де Гол с идеята във Франция да се появи свободна печатна медия, която казва истината на висок глас и критикува без страх.

От тогава до скоро журналистите винаги са били тези, които избират чия собственост да е вестника и кой да ги управлява.

В последно време обаче Le Monde натрупа стотици милиони евро дългове и беше пред фалит. Изданието е спасено от трима души, които решиха да инвестират в бъдещето му. Това са интернет магнатът Ксавиер Нийл, банкерът Матю Пигас и Пиер Берж, който е съосновател на модната къща „Ив Сен Лоран”.

Сделката обаче донякъде се смята и за скандална, защото единият от собствениците, Ксавиер Нийл е натрупал парите си от бизнес с порно филми. Освен това, тримата имат нещо общо – изповядват леви, социалистически убеждения и са сочени за политически противници на френския президент Никола Саркози.

Купувачите твърдят, че няма да използват вестника с политическа цел. Никола Саркози обаче не крие притесненията си от смяната на собствеността на Le Monde, тъй като вестникът има широко обществено влияние и може да въздейства в полза на Доминик Щраус-Каан, сочен за негов основен конкурент на предстоящите президентски избори през 2012 г.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Как да се измъкнем от кариерна безизходица?
10 цитата за живота от Брус Лий
Жечо Станков: Договорът за 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй ще бъде подписан до края на 2026 г.
Wizz Air свързва София с 19 държави чрез 39 директни маршрута това лято
Отравяне с гъби погуби руски журналист, разкрил връзката на Путин с гимнастичката Алина Кабаева
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Oreo си партнира с K-pop групата BTS за кампания в над 80 държави
Първи трейлър на филма „Часът на чудовището“
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%