22 партии и 7 коалиции се регистрираха за участие в изборите
22 партии и 7 коалиции се регистрираха за участие в изборите на 5 октомври.
Централната избирателна комисия (ЦИК) е отказала да регистрира за изборите две партии до изтичането на срока вчера. Участието на още една партия е под въпрос, докато продължава проверката на списъците подписи, съобщи говорителят на Централната избирателна комисия Цветозар Томов пред БНР.
Вчера при разглеждането на документите се оказало, че за Българската комунистическа партия са подадени документи както от представляващия съответната партия, така и от друго лице, което твърди, че е представляващ. ЦИК е отказал регистрация на втория заявител, обясни говорителят на ЦИК Александър Андреев пред "Фокус".
ПП „Другата България” е другата партия, която е получила отказ от ЦИК, тъй като подписката не е била представена в необходимия структуриран вид, съгласно Изборния кодекс.
По традиция първи за предсрочните избори се регистрираха от ПП ГЕРБ. След регистрирането на партията председателят на Националния предизборен щаб и заместник-председателят на партията Цветан Цветанов заяви, че ГЕРБ се бори за първи резултат, но с голяма разлика и с депутати над 121. Той посочи, че от всички структури са събрали над 40 хиляди подписа, а 41 хиляди са подписите, които са постъпили в централата по указанията, като за първите 24 часа те са били 24 хиляди. На въпрос дали ако не успеят да представят 121 депутати, е възможна широка коалиция вдясно, Цветанов заяви, че ще търси диалог с парламентарно представените партии, които са в център дясно, защото голяма част от тях са членове на ЕНП и е съвсем нормално да имат съвместни действия и съвместни политики.
Коалиция АБВ също внесе в ЦИК документи за регистрация за участие в насрочените за 5 октомври избори, предаде "Фокус". В коалицията са ПП АБВ, „Българска партия либерали”, „Обединен блок на труда” и ФАГО. „Това са партиите, като разбира се доминантната е АБВ. Това са четирите партии, с които формирахме коалиция АБВ и днес подадохме документи за регистрация в ЦИК”, заяви председателят на предизборния щаб на АБВ Румен Петков.
„Ние сме ляво-центристкото политическо пространство и мисля, че това е голяма възможност за хората, които имат социални разбирания за воденето на политика да дадат своя глас. АБВ е решение на проблема вляво. За съжаление има други партии, които създават и задълбочават проблема и от морална гледна точка”, каза още Румен Петков.
Коалиция „България без цензура” се регистрира успешно със 7777 подписа и е седмата поред сила, която се е записала за изборите. 25-ти район в София най-вероятно ще се води от софиянец, израснал там, и по думите на Николай Бареков това ще бъде Росен Петров. „Аз ще бъда кандидат в Пловдив, където съм израснал, и във Варна, защото това е моят град", каза Николай Бареков , като уточни, че винаги е възможно да вземе решение и да се впусне в битка в София срещу Бойко Борисов, но доколкото му е ясно Борисов се готви за Пловдив. „Така че го чакам там, за да проведем лидерския двубой”, уточни Бареков. По думите му, той кафе не пие с никого, освен с Кънчо Филипов, Румен Йончев, Драгомир Стефанов и след малко и с още партии, които искат да се присъединят към техния съюз.
Николай Бареков поясни, че неслучайно са се спрели на партия „ЛИДЕР”, тъй като те държат на същите ценности, на които държат и в „България без цензура”. Бареков каза още, че ще има работни места за миньори, лекари, багеристи, учители, а не работни места за поредните чиновници.
В същия ден се регистрираха също Десните и АТАКА. Подписката, внесена от ДПС за участието в изборите, съдържа 10 012 гласа, съобщи лидерът на Движението за права и свободи Лютви Местан след регистрацията на партията.
„Ще продължим зададената на евровота линия на спокойна, толерантна и градивна кампания, защото след близо двугодишен период на политическа нестабилност, през който нас ни се наложи да преживеем четири, а предстои да преживеем и пето правителство, страната се нуждае от политическо спокойствие” ,каза още Местан. По думите му, на тези избори гласът за ДПС ще бъде глас за националното съгласие, за да се намери формулата на политическа стабилност. „Не си поставяме непременно цел да бъдем втора, трета, четвърта политическа сила, за нас е важно избирателите да оценят платформата ни, да оценят ролята на ДПС за намирането на изхода от политическата сила, защото дори предубедените анализатори не са в състояние да отрекат ролята на ДПС и факта, че за първи път формулировката за необходимостта от плавен преход към политическа стабилност бе изречена от нас", каза още Лютви Местан.
Последна се регистрира коалиция „БСП – лява България". Обединението на левицата е част от обединението на България, което хората очакват, заяви лидерът на БСП Михаил Миков след регистрацията на коалицията. По думите му, подписите са необходимите от закона, "достатъчно, за да бъдем регистрирани. Не искам да се състезаваме по подписи, по-добре да се състезаваме по брой бюлетини”, допълни Миков и посочи, че иска БСП да се превърне в автентичен носител на левите очаквания на България – на повече справедливост за работниците по отношение на заплащането, повече справедливост за малкия и средния бизнес по отношение на обществените поръчки, повече справедливост за пенсионерите, когато отиват в болницата. Михаил Миков коментира, че интересът към БСП е повишен и вярва, че такъв ще бъде и към лявата коалиция ще бъде.
Попитан на колко народни представители в следващия парламент, Миков заяви: „На толкова, че БСП да може да представлява лява България, да бъде силен фактор във вземането на решения на Народното събрание”.
На 21 август от 14.00 часа Централната избирателна комисия (ЦИК) ще даде редовен брифинг, на който ще бъдат обявени имената на всички регистрирали се за участието в изборите на 5 октомври партии и коалиции. Говорителят на ЦИК Александър Андреев заяви, че регистрацията на инициативните комитети е до 25 август в Районните избирателни комисии. Веднъж регистрирани, инициативните комитети могат да издигнат кандидати, като регистрацията на кандидатските листи и на независимите кандидати в регионалните комисии е до 2 септември. До 30 август може да се извършва промяна в състава на коалициите, съответно партии да напуснат коалиция или да се присъединят нови партии. С решение на ЦИК е определено, че в 10 района в страната в 500 избирателни секции, ще бъде въведено експериментално машинно гласуване.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.