225 млн. лв. допълнително за НЗОК, 50 млн. - за бедствия

225 млн. лв. допълнително за НЗОК, 50 млн. - за бедствия

Депутатите от бюджетната комисия одобриха допълнителни 50 млн. лева за бедствия и 225 млн. лева за Здравната каса. И двата текста бяха записани в актуализацията на бюджета на Здравната каса на второ четене. Текстовете бяха приети с гласовете на БСП и ДПС, съобщава "Дарик".

Допълнителните 50 млн. лева за бедствия ще дойдат от парите, които са събрани от таксата върху приходите на производителите на вятърните и слънчевите централи.

Финансовият министър в оставка Петър Чобанов, с чието одобрение стана предложението за увеличаване на парите за бедствия, обясни, че въпреки отмяната на таксата от Конституционния съд, събраните до момента пари няма да се връщат на централите.

И 50-те млн. лева за бедствия, и приетите 225 млн. лева допълнително за здраве ще бъдат отпуснати, без да се нарушава макрорамката на бюджета, обясни Петър Чобанов. Реално министерствата ще могат да разполагат с 5 на сто по-малко от парите си, за да се осигури ресурс за касата.

"Както видяхте, това е преразпределение на средства. Имаше един запис за 150 млн. лева "програми и проекти в областта на енергетиката". Конституционният съд отмени таксата, от която се получаваха приходите за тези програми и проекти. До момента са получени 81 млн. лв. и 50 млн. лв. ще отидат за бедствия и аварии", каза финансовият министър в оставка, като отчете този ход като много важен с оглед на ситуацията в след наводненията в страната. Чобанов изрази надежда предложението да бъде одобрено от депутатите в пленарна зала и го окачестви като "приемливо за всички".

Бюджетната комисия отхвърли предложение на ДПС за законова промяна, с която да бъдат изплатени депозитите до €100 000 преди да бъде отнет лицензът на банката. Такова е сегашното изискване на закона.

Предложението на Йордан Цонев за изменения в Закона за гарантиране на влоговете, гласи още, че няма да важи банковата тайна за лица, заемали държавни длъжности, които имат гарантирани влогове в КТБ и поискат да си ги изтеглят. Става дума за отваряне на банковите досиета на политици, магистрати, кметове и др.

От БСП обаче гласуваха "въздържал се". По думите на Петър Кънев от левицата подобно предложение има внесено от Янаки Стоилов и то трябва да бъде разгледано преди или заедно с това на Цонев, съобщи БГНЕС. 

Самият Цонев оправда предложението си с писмото от ЕК, която призовава България да изплати по-бързо гарантираните депозити. 

"Отговорихме на обществените очаквания това да стане достатъчно прозрачно, за да няма обвинения, че така се бърза, за да се покрият някакви следи. Всички, които са заемали висши държавни длъжности по закона за публичност на тези лица, те са доста - там се включват магистрати, кметове, политици, депутати, могат да си получат влаговете, ако имат такива, само при разкриване на банковата тайна - тоест чрез медиите хората трябва да разберат кои са тези лица. Същото важи и за офшорните компании, които имат влогове до нивото на гарантираност. Те, за да си получат влога, ще трябва да кажат кой е крайният собственик на тази компания. Тоест с предложението правим две крачки: първо, към това хората да си получат по-бързо парите; второ, това да стане при публичност на действията, да се види кой какви средства има там", каза Цонев. 

Финансовият министър Петър Чобанов заяви, че одобрява предложението за вложителите на Корпоративна търговска банка. Не е ясно обаче дали то ще бъде подкрепено в пленарната зала. Мотивът „против" на Коалиция за България е, че не може да се гласува подобно предложение само за една банка, а и то трябва да се гледа в пакет заедно със Закона за гарантиране на влоговете, за който има предложение за промяна от Янаки Стоилов.

Извънредното заседание на парламента, на което трябва да се гласуват бюджетите на Здравната каса и на държавата, започва в 14 часа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ