23 картини представят "Многоликата човешка същност"

23 картини представят Многоликата човешка същност

23 картини с необикновени послания бяха подредени в откритата снощи по повод Международния ден на психичното здраве изложба ”Многоликата човешка същност”. Те са дело на българи с психични заболявания и силен талант в областта на художественото изкуство, преминали и курс по арттерапия по време на лечението си в  психиатричните клиники на УМБАЛ "Александровска" и Държавна психиатрична болница, Раднево.

Всеки гост на изложбата може да я разгледа напълно безплатно до 17 октомври 2011 г. в галерия „Анима” на ул. „Любен Каравелов” 58 в столицата.

Инициативата, огранизирана съвместно от Националната пациентска организация и Астра Зенека България има за цел да даде гласност на проблемите на хората, страдащи от психични заболявания и да насочи общественото внимание към изолацията, на която те са подложени.

Повече от 1 милион души в България страдат от депресия, сочат актуални данни. Близо 160 хил. българи имат психични и поведенчески разстройства. 1/3 от българите, страдащи от психични заболявания, са със загубена работоспособност

Всяка година 10 700 българи постъпват за лечение в психиатрични болници, съобщи по време на събитието проф. Миланова, ръководител на Катедрата по психиатрия в Александровска болница. Въпреки че за психичните заболявания няма регистър, специалистите уточняват, че 15 на сто от населението в страната има някакви тревожни разстройства. Рискът всеки българин да развие някое от най-често срещаните напоследък психически заболявания е 19,5%. Смята се, че всеки пети у нас е страдал от психично разстройство поне веднъж в живота си.

"Върху хората с подобни проблеми у нас е наложена стигма, показваща неприемливата същност на психичните заболявания. Тя е повод за изолация и дори отхвърляне от обществото, смятат организаторите на изложбата. Съществуват много негативни представи за хората с психично-здравни проблеми. Например това, че те са склонни към насилие. Или това, че не могат да носят отговорност за поведението си и че общуването с тях е затруднено. Както и разбирането, че всички те са еднакви.", коментира при откриването на изложбата председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев.

„Психично болните в България са отхвърлени от обществото. Излагането на техните творби и демонстрирането на техните умения и талант е стъпка към това да намалим усещането им за изолация, да вдъхнем надежда на тях, и на близките им", каза проф. Миланова.

За страдащите от психични заболявания и тяхното възстановяване е много важна подкрепата на техните семейства, на институциите и на цялото общество. Стряскащ е фактът, че България е в челната тройка – след Литва и Латвия – по негативно отношение към хората с психични заболявания. 36% от българите имат негативно отношение към тях, при 22% средно в Европа

Каузата за преодоляване на предразсъдъците в обществото и чувството за изолация у нуждаещите се от помощ е подкрепена и от старта на проекта на Сдружение „Общество Адаптация”, реализиран отново със съдействието на Астра Зенека България – специализираният сайт psihiatri.bg. Уеб-порталът представлява електронен каталог на психиатрите у нас. В него пациентите и техните семейства могат да намерят информация за психиатрите и техните практики. При напълно гарантирана конфиденциалност, сайтът дава възможност на хората, които имат нужда от помощ в областта на психичното здраве да получат компетентна и навременна информация относно заболяванията и възможностите за лечението им.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ