80% от българите отказват да дарят органи за трансплантация

80% от българите отказват да дарят органи за трансплантация

80% от българите отказват да дарят органи за трансплантация

Над 2000 българи имат нужда от трансплантация на органи, тъкани или клетки, като за 1024 от тях имат нужда от животоспасяваща трансплантация на орган. Това съобщи днес зам.-министърът на здравеопазването проф. Чавдар Славов. От министерството уточниха, че ежегодно у нас поради липсата на донор умират по няколкостотин души.

Най-голям е броят на пациентите, чакащи трансплантация на бъбрек - 938. От трансплантация на сърце се нуждаят 33 пациенти, от черен дроб - 47, от бял дроб - шестима. Над 1000 чакат за трансплантация на костен мозък, а около 500 - на очна роговица, предаде БТА.

Здравният министър Таня Андреева даде старт на Националната седмица на донорството, като отбеляза, че то би могло да се превърне в национална кауза. Според нея 80 на сто от донорските ситуации през изминалата година са останали нереализирани заради отказ на близките на починалите пациенти да се съгласят да дарят техни органи за спасяването на чужд живот.

Заместникът на Андреева отбеляза, че в България има само 1 донор на 2 милиона души население, докато в Хърватия има 34 донора на милион население. Проф. Славов посочи, че у нас може да се достигне нивото 5 донора на 1 милион души, като се предприемат редица стъпки за промяна на ситуацията.

Вече е готов стандартът за трансплантации, в който за първи път се обръща внимание на трансплантациите при деца, съобщи той.

Според директора на Изпълнителната агенция по трансплантация Марияна Симеонова у нас няма добра програма за идентифициране на донорите, а информираността на обществото по тази тема е слаба.

Основната цел на Националната седмица на донорството е да се повиши именно информираността на обществото по отношение на дарителството на органи и тъкани като личен избор. Кампанията е и израз на уважение към донорите, семействата им, трансплантолозите и координаторите по донорство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ