България е в дъното на класацията по потребление на глава от населението в ЕС

България е в дъното на класацията по потребление на глава от населението в ЕС

През 2023 г. действителното индивидуално потребление (AIC) на глава от населението, изразено в стандарти за покупателна способност (PPS), варира от 70 % до 138 % от средната стойност за Европейския съюз (ЕС)  в 27-те държави от ЕС, показват данните на Евростат.

 В 10 държави от ЕС AIC на глава от населението е над средното за ЕС. Най-високите нива са регистрирани в Люксембург (38% над средното за ЕС), Австрия и Нидерландия (и в двата случая 17%). 

Същевременно 17 държави от ЕС отчитат AIC на глава от населението под средното за ЕС, като най-ниските нива са регистрирани в Унгария (30% под средното за ЕС), България (27%), Словакия и Латвия (и двете 25%).

AIC включва всички стоки и услуги, които домакинствата използват, независимо дали са закупени и платени директно от домакинствата, от правителството или от организации с нестопанска цел. Той може да се разглежда като показател за материалното благосъстояние на домакинствата.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, който е показател за икономическата активност, също показва съществени разлики между членовете на ЕС.

БВП на глава от населението над средното за ЕС беше регистриран в 11 държави от ЕС. Най-висок е той в Люксембург (139% над средното за ЕС), Ирландия (111%) и Нидерландия (30%). В другия край на диапазона най-нисък БВП на глава от населението е регистриран в България (36% под средното за ЕС), Гърция (33%) и Латвия (29%), показват още данните на Евростат..    

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ