Без единодушие между синдикатите и бизнеса за линията на бедност

Без единодушие между синдикатите и бизнеса за линията на бедност

Няма единодушие между синдикатите и бизнеса за предложения от кабинета размер на линията на бедност за 2025 г. от 638 лв. За тази година тя е 526 лв. Представителите на бизнеса подкрепиха предложения от кабинета размер, но според Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) линията на бедност за следващата година трябва да бъде по-висока - 667 лв.

Служебният социален министър Ивайло Иванов обясни, че се предлага ръст с малко над 21% или със 112 лева по-висока линия на бедност за догодина в сравнение с досегашната. 

"Тя е и база за определяне размер на финансовата подкрепа за хората с увреждания и социалните помощи. Също така е база за нивата на финансовите помощи и средствата по Закона за закрила на детето и за определяне на достъпа до социална пенсия. Затова нейният размер следва да е адекватен и актуализиран ежегодно", каза Ивайло Иванов. 

Работодателските организации дадоха подкрепата си за предложения от кабинета размер.

"Това, което на нас ни липсва в информацията, е как това увеличение с 21,3% ще се отрази на бюджетните разходи в частичната предварителна оценка на въздействието. И, второ, нека да не бъркаме линията на бедност с минималната пенсия", коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев

Българската стопанска камара подкрепя проекта за линия на бедност в размер на 638 лв., което е с 21,3% увеличение. Инфлацията за България за 2025 г. е предвидена за 2,6 процентни пункта, което означава, че повече лица ще бъдат обхванати и тяхната покупателна способност ще се повиши, каза председателят на БСК Добри Митрев.

От Българската търговско промишлена палата, Съюза за стопанска инициатива и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България също подкрепиха проекта за постановление за промяна на размера на линията на бедност, като поискаха подробна информация за уязвимите групи, които ще получат социалните помощи.

Според КНСБ методиката за определяне на линията на бедност трябва да се промени и да се отчита ръстът на цените на годишна база в така наречената малка потребителска кошница. Експертните сметки на синдиката сочат, че по този начин за догодина линията на бедност трябва да е с 29 лева по-висока от предлаганата от правителството или 667 лева. Синдикатът настоява и за приемането на така наречената заплата за издръжка в България.

Линията на бедност за 2025 г. трябва да е 667 лв., каза президентът на КНСБ Пламен Димитров. По думите му в България и Румъния населението, живеещо в риск от бедност, е съответно 30% и 32%, което е три пъти повече в сравнение с данните за Чехия, Полша и Словения. Според Димитров в риск от бедност са 1,933 млн. българи. Продължаваме да настояваме, че методиката за определяне на линията на бедност трябва да се прецизира и да има целево разработена потребителска кошница, така че да сме сигурни, че с тези политики изваждаме хората от бедността дори и с малко, каза още той.

Атанас Кацарчев от Конфедерацията на труда "Подкрепа" посочи, че синдикатът подкрепя по принцип предложеното ниво на линия на бедност, защото това е нормативно уредена материя, но се съгласи с мнението на Димитров, че последните доста години групата на бедните не варира и че две трети от домакинствата са под жизнения мининум. "Определената линия на бедност е ниско число спрямо жизнения минимум. Последните данни сочат, че български предприятия се изнасят в чужбина, което означава, че като държава и бюджетни разходи ще понесем още щети, което ще доведе или до нарастване на бюджетните дефицити, или до нарастване на данъци", допълни Кацарчев. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ