Без напредък в работата на съвместната историческа комисия. Скопие отказва да говори за обща история

Без напредък в работата на съвместната историческа комисия. Скопие отказва да говори за обща история

Без напредък в работата на съвместната историческа комисия. Скопие отказва да говори за обща история

Последният месец и половина няма напредък в работата на съвместната историческа комисия между България и Северна Македония. Това заяви в ефира на БНТ съпредседателят на комисията от българска страна - историкът и дипломат проф. Ангел Димитров.

От българска страна е направено предложение за съвместно честване на светите братя Кирил и Методий, но то не е организирано.

Правителствени делегации от двете държави днес ще почетат светите братя в Рим, където е гроба на Свети Кирил Философ. Честванията обаче ще се случат отделно, а извън тях е предвидена среща между българския премиер Кирил Петков и северномакедонския му колега Димитър Ковачевски.

"Съвместно честване на паметта на светите братя Кирил и Методий не би било прецедент, защото вече се е случвало на два пъти", отбеляза проф. Димитров. Той напомни, че по отношение на Св.Св. Кирил и Методий има постигнато съгласие в историческата комисия.

"Един от малкото успехи в работата на комисията е, че има постигнато съгласие: когато се говори за светите братя, да се подчертае ролята на българската държава и българските владетели за съхраняването и развитието не само на писмеността, но и на литературата и на християнската култура сред славянството", каза той.

От февруари до май са проведени три заседания на съвместната историческа комисия. На първото е постигнато съгласие относно Цар Самуил комисията да взима предвид, освен българската позиция, и тази на световната медиевистика, която съвпада с българската. Проф. Димитров определи това като съвсем малък напредък и подчерта, че оттам нататък работата отново е безрезултатна.

"Проблемът е, че нашите колеги се опитват да не приемат термина "обща история". Когато не приемаш съществуването на един исторически феномен, който дори е описан в договора за добросъседство, защото те говорят не за "обща история", а за "споделена история", тогава има едно бягство от желанието да се направи сериозен критичен анализ на собственото минало. И тук е големият проблем", изтъкна проф. Ангел Димитров.

Той призова властите да не допускат външен натиск, независимо дали има опити за такъв или не. "Трябва да работим упорито и последователно, за да обясняваме нашата позиция. Това е единственият път. Ние трябва да се срещнем някъде с нашите колеги. Не може само от България да се очаква да прави отстъпки и компромиси. Катарзисът е там и трябва да се състои в Северна Македония, защото критичен анализ на югославското наследство там все още не е направен", подчерта проф. Ангел Димитров.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ