БСК създаде електронна платформа за обучение в дигитални умения

БСК създаде електронна платформа за обучение в дигитални умения

БСК създаде електронна платформа за обучение в дигитални умения

Българската стопанска камара (БСК), в сътрудничество с компанията Cfntipso Learning създаде електронна платформа за обучение в областта на дигиталните умения. Дейността е реализирана в рамките на проекта "Готови за дигитална трансформация“, осъществяван от БСК, в партньорство с Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), съобщиха от камарата.

В началото на. април стартира тестването на платформата чрез обучения на 520 заети лица от 103 предприятия в 16 икономически сектора. За свободен и безвъзмезден достъп електронната платформа ще бъде достъпна от началото на юли2023 г., на адрес: https://bia.contipso.com.

Платформата осигурява безвъзмезден достъп до 36 електронни курса, свързани с придобиване и надграждане на специфични за икономическите сектори дигитални знания и умения в областите: цифров преход и дигиталната трансформация на предприятията; стратегия за дигитализация на бизнеса; дигитален маркетинг; комуникационни технологии и софтуер за управление на взаимоотношенията с клиенти, доставчици и други контрагенти;дигитални технологии и системи за управление на бизнес процесите и ресурсите в предприятието; корпоративни системи за кибер сигурност, работа с бази от данни и създаване на дигитално съдържание и дистанционно разрешаване на възникнали проблеми.

От БСК уточняват, че електронните курсове са разработени на високо професионално ниво, с атрактивно и удобно за онлайн навигация учебно съдържание, отразяващо съвременните тенденции в информационните и комуникационните технологии. Учебното съдържание отговаря на стандартите на Европейската рамка за дигитална компетентност на гражданите DigComp и на актуалните изисквания на българския пазар на труда към дигиталната компетентност на работната сила.

Потребителите на платформата ще имат възможност свободно да изберат темата на курса за обучение, да тестват придобитите знания и умения и да получат дигитално удостоверение за успешно завършено обучение в съответната дигитална област.

Припомняме, че в рамките на проекта на БСК бяха изготвени анализи на потребностите от дигитални умения в 16 икономически сектора, които показаха, че само 19% от работната сила покриват изискваното ниво на дигитална компетентност за заеманата от тях длъжност, а над 90% от работните места изискват специфични видове цифрови умения.

Особено притеснителен е фактът, че в областта на цифровите умения и компетенции България е дъното на почти всички класации в Европа. Страната ни е  на 26-то място (преди Румъния) по индекса за цифровата икономика и общество DESI и на  26-то място (преди Румъния) по дял на лицата без цялостни дигитални компетенции - 6.2% при средно за ЕС 3%, и едва 7.8% притежаващи дигитални умения над основните (при 26.5% средно за ЕС. ОТ БСК напомнят още, че България е на 26-то място по дял на хората, които използват интернет (83,1% при средно за ЕС 91,1%).

В условията на цифров преход технологиите се променят изключително бързо и работните места са под натиск от нарастващи изисквания към дигиталната компетентност. Според експертите на БСК, ако няма ефективна система и достъпни инструменти за развитие на умения, ако не се насърчава ученето и усъвършенстването през целия живот, всеки трети работещ ще бъде в риск от изпадане от пазара на труда, поради дефицити в дигиталната компетентност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ