ЦИК: Заявленията за гласуване в подвижни избирателни кутии трябва да бъдат подадени до 12 октомври

ЦИК: Заявленията за гласуване в подвижни избирателни кутии трябва да бъдат подадени до 12 октомври

Право да гласуват с подвижна избирателна кутия в изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г. имат избирателите с трайни увреждания, които не им позволяват да напуснат дома си, реши Централната избирателна комисия (ЦИК) на заседание, излъчвано онлайн, въз основа на разпоредбите на Изборния кодекс.

Една секция за гласуване с подвижна избирателна кутия може да обхваща територията на едно или повече от едно населено място в рамките на общината.

Секциите се образуват на територията на всяко населено място, ако до 12 октомври (14 дни преди изборния ден) има подадени заявления от не по-малко от 10 избиратели с трайни увреждания, които не им позволяват да упражнят избирателното си право в изборно помещение, но желаят да гласуват, и постоянният им, съответно настоящ адрес, е на територията на съответното населено място, прие ЦИК. Заявлението за вписване в списъка за гласуване с подвижна избирателна кутия се подава до кмета на общината/района/кметството/кметския наместник. То трябва да е саморъчно подписано и може да бъде подадено от упълномощено лице или изпратено по пощата, факс или електронно заявление със същото съдържание през интернет страницата на общината/района. Към заявлението за гласуване в подвижна избирателна секция се прилага копие от документ от ТЕЛК, НЕЛК или медицинска епикриза за здравословно състояние на избирателя. Когато заявителят не е представил копие от документ, се извършва проверка и установява наличието на увреждането на избирателя по служебен път. 

На територията на всяка община се назначава най-малко една подвижна секционна избирателна комисия при наличие на не по-малко от 10 избиратели, заявили желание да гласуват по този начин, се казва в решението на ЦИК

На територията на градовете с районно деление секциите за гласуване с подвижна избирателна кутия се образуват със заповед на кмета на общината, съответно кмет на район. Те могат да обхващат територията на повече от един административен район в рамките на многомандатния изборен район.

Консултации за съставите на подвижните секционни избирателни комисии (ПСИК), в случай че не са проведени едновременно с консултациите за назначаването на СИК, се провеждат при кмета на общината по реда за провеждане на консултации за назначаване на секционни избирателни комисии до 14 октомври. Районната избирателна комисия назначава ПСИК, която ще обслужва подвижната избирателна кутия, не по-късно от 10 дни преди изборния ден. Избирателни списъци за гласуване в ПСИК на изборите за народни представители на 27 октомври се съставят, когато не по-късно от 12 октомври не по-малко от 10 избиратели са подали заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ