Ден на бойкот на търговските вериги заради високите цени
За днес е обявен бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки. Зад инициативата застанаха четири организации - Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна", "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива".
Призивът за бойкот на търговските вериги и магазини за хранителни стоки заради високите цени започна от Хърватска. Той беше последван и от други балкански страни - като Република Северна Македония, Черна гора и Босна и Херцеговина. По примера на Хърватска се очаква и в България хората да се обединят, магазините да останат пусти, никой да не пазарува и по този начин хората да покажат недоволството си от несъразмерното повишаване на цените на основни хранителни стоки спрямо доходите, предава БНР.
Организаторите на бойкота призоваха българското правителство, по подобие на хърватското, да одобри списък от 70 основни хранителни продукти, на чиито цени да бъде поставен таван.
Според експерти обаче въвеждането на таван на цените на стоки не е пазарен метод.
Граждани заявиха, че ще подкрепят бойкота.
"Защото е скъпо и затова ще подкрепя. Защото прекалиха с това, че храните са с лошо качество, а цените им растат до небето. Заплатите стоят едни и същи, пък всичко вдигат. Вдигат цените много – в Германия едно масло е 2 евро, тук – 11 лева. Би трябвало да има по-нормални цени, защото възрастните хора – пенсионерите, много трудно се справят", коментираха те пред БНР.
Част от хората са на мнение, че бойкотът няма да промени нищо.
В социалните мрежи пък се организира и антибойкот, наречен "масово пазаруване".
Контрол на надценките трябва да има, защото един търговец може да ликвидира производител чрез надценките. Тогава той започва да прави имитиращи продукти, които имат високо водно съдържание. Търговската верига обижда и унижава българските производители, че правят ментета. Никой не иска да прави ментета, особено в млечните продукти. У нас КЗК не работи. Това коментира в ефира на bTV бившият министър на земеделието Кирил Вътев.
Според него на млечните продукти, произведени в България, се поставя по-висока надценка в магазините.
"Наистина има надценки над 100%. Питам как се получава така, че продукти, които идват от държави с по-висок стандарт на живот, са по-евтини? Да, конкуренция трябва да има и само с висока производителност се бори конкуренцията, а не с административни мерки. КЗК трябва да проверява еднакви ли са надценките за всички играчи. След това може да се говори за конкуренция. Цената на свинското месо е ниска. Не може да има поскъпване заради африканската чума по свинете. Но ако утре Китай каже – купуваме от Европа, цената на месото ще се изстреля рязко. Ще се вдигне с до 30%", категоричен е Вътев.
Според Вътев имаме нужда от закон за правила за доставка по агрохранителната верига. "Такъв закон имаше по мое време. Ротацията тогава не се извърши. Ролята на парламента е всички да загърбят партийния си егоизъм. Той няма да регламентира цени, но ще регулира еднакви ли са условията на конкуренция на българския пазар. Вероятно трябва да се промени и Закона за защита на конкуренцията", посочи още бившият министър.
"Веригите са изключителен фактор на пазара, но трябва да има регулация, защото българското производство изчезва. Само качествената храна е полезна за нашето здраве. Като насърчаваме големите, а в България всички сме малки – какво правим?", каза още Вътев.
Подкрепям справедливото желание на хората да имат цени, които да отговарят на техните доходи. Не смятам, че с бойкот и с таван на цените ще се постигне този ефект. Гледам на тази инициатива по-скоро като на пиар акция, която иска да привлече вниманието на политиците към решаването на проблем, който хората споделят, коментира в ефира на bTV Деница Сачева от ГЕРБ.
По думите ѝ, таван на цените може да доведе до спекула и до това някои продукти да изчезнат от магазините. Тя обяви още, че според данните на Държавната комисия за тържищата всъщност цените съвсем леко – със стотинки, спадат през последната седмица. "Не зная дали това се дължи на цялото говорене по тази тема или някакви други фактори", допълни депутатът от ГЕРБ.
Сачева обвърза контрола върху ценообразуването с попълването на регулаторите с изтекъл мандат, което започна тази седмица. "Човек трябва да работи с ясен мандат при ясни правила, за да може да взима съответните решения. Колкото по-бързо сменим състава на регулаторите и те вече са в пълен състав и могат да работят пълноценно, толкова по-добре за очакванията които имаме", коментира депутатът от ГЕРБ.
Проблемът при покачващите се цени на храните е липсата на регулатор и контрол. Това заяви в ефира на Нова телевизия Богдан Богданов от ПП-ДБ. По думите му мерките трябва да са по-дългосрочни.
"Когато има липса на контрол, се стига до монополно или картелно положение", подчерта бившият икономически министър. Според ПП-ДБ слагането на таван на надценките на основни хранителни продукти няма трайно да реши проблема.
"Това би повлияло негативно на малките търговци и производители. Вярваме, че трябва да има контрол от Комисията за защита на конкуренцията", каза още Богданов.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.