Дисципинарка поема военен прокурор и следовател за неоправдано забавяне на дело
Военно-окръжната прокуратура в София започва дисциплинарно производство срещу военен покурор и следовател. Това съобщи Прокуратурата на Република България на сайта си. Преди три дни проверка на Върховната касационна прокуратура (ВКП), назначена от и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов във връзка с т.нар. дела на трупчета, "установи сериозни нарушения в срочността и ритмичността по досъдебно производство, водено от прокурор А. Р.“ По неофициална информация става дума за прокурора Антон Радойнов от Военно-окръжна прокуратура – София. Дисциплинарното производство срещу него е образувано със заповед на административния ръководител на Военно-окръжна прокуратура /ВОП/ за установени сериозни нарушения в срочността и ритмичността на досъдебното производство водено от А.Р., гласи съобщението но прокуратурата.
Дисциплинарното производство, образувано със заповед на административния ръководител на ВОП-София, обхваща и работата по същото досъдебно производство и на следователя Д.М. По неофциална информация следвателят е Добрин Маринов.
Дисциплинарното производство срещу двамата се образува във връзка с допуснато нарушение от Закона за съдебната власт – действие или бездействие, което е довело до неоправдано забавяне на досъдебно производство, отнасящо се до разследване на престъпление евентуално извършено от генерал, военно-длъжностни и/или цивилни лица. Назначена е комисия в състав от трима прокурори, която да установи действията на двамата магистрати по делото.
Проверката ще обхваща както материалите по досъдебното производство, така и натовареността на прокурора и следователя за периодите, в които делото е било в активна фаза на разследване, ползваните от тях болнични дни и отпуски, както и участията в съдебни заседания на наблюдаващия прокурор. В срок до два месеца комисията трябва да изготви доклад за работата на магистратите, обект на дисциплинарната проверка.
Сериозни нарушения в работата по т.нар. дело "Барселонагейт" установи проверката, разпоредена от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов. Това стана ясно при обявяването на резултатите от нея на 18 юли. По 6 от общо 55 проверени разследвания бяха констатирани различни отклонения от правилата. По делата са работили трима наблюдаващи прокурори, чиито наказания тогава беше обявено, че ще бъдат поискани от Сарафов.
От резултатите на проверката става ясно, че е констатирана пълна промяна в темпа на работа по делото, заради което бившият главен прокурор Иван Гешев поиска депутатския имунитет на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, след 15 май. След демонстративното скъсване на оставката на Гешев пред медиите, е констатирана интензивна работа по т.нар. дело „Барселонагейт“. Ако в първите осем месеца са били разпитани едва 4-ма свидетели, в месеца след 15 май - те са 17. След 15 май са били отправени искания за разкриване на банкова, данъчна, осигурителна информация, назначени са били две компютърно-технически експертизи.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.