Финансовият министър: Над 4 млрд. лева от Бюджет 2024 г. ще бъдат прехвърлени за плащане към настоящия
Общо 4 млрд. и 68 млн. лева ще бъдат прехвърлени за плащане от бюджета за миналата година към настоящия. Това обяви финансовият министър Теменужка Петкова, която депутатите изслушват в парламента. Изслушването е по инициатива на "Възраждане", информира БНТ.
"Имаме информация, че много плащания не са направени през миналата година и че не е платено ДДС на бизнеса в големи размери. Искаме финансовият министър да ни предостави данни и да каже дали ще поиска извънреден доклад за приемане на еврото", обяви Димо Дренчев от "Възраждане".
Така партията мотивира своето искане за изслушване. Финансовият министър Теменужка Петкова представи наличната към този момент информация за фактурирани разходи, разходи за които не са издадени фактури, но има серификати за извършени дейности, разходи свързани с подписани споразумения за разсрочване на задължения от предходни години, която министерства и ведомства са подали към финансовото министерство.
Според данните разходите, извършени през 2024 година, за които са издадени фактури, но не са разплатени, възлизат на 1,080 млрд. лева.
Дейностите, които са извършени през 2024 година, за които са издадени сертификати за извършена работа, но не са издадени фактури, тъй като е казвано на контрагентите, че няма необходимия ресурс и по-добре тези фактури да не бъдат издавани, възлизат на 1,630 млрд. лева, каза Петкова.
Споразуменията за разсрочване на разходи, които са били подписани през последните години, в това число на разходи за лихви, разходи за дела, разходи за компенсации, са в размер на 913 млн. лева.
Формираният дефицит на Фонд "Сигурност на Енергийната система" на практика е прехвърлен за 2025 и възлиза на 444 млн. лева, каза Петкова.
"Цялата тежест от бюджет за 2024 година като фактурирани разходи, разходи, за които не са издадени фактури, но има серификати за извършени дейности, разходи свързани с подписани споразумения за разсрочване на задължения от предходни години, възлизат на обща стойност 4,068 млрд. лева", посочи министърът, цитирана от БТА.
"Това е сметката, която бюджет 2025 трябва да плати от 2024 година. Това е на практика картината, която имаме към настоящия момент, подадена ни от министерства, ведомства, общини", допълни тя.
По думите на Петкова проектът за държавен бюджет за 2025 година няма да включва въвеждане на нови данъци и намаляване на разходите за важни структуроопределящи проекти.
"Разработваме мерки, свръзани с възможността за увеличаване събираемостта на данъците, оптимизиране на разходите в министерства", каза тя.
Съвсем скоро ще представим този проект на закон за държавния бюджет, като работим да предложим бюджет, който да отговоря на Закона за публичните финанси, посочи финансовият министър.
По думите на Петкова, финансовото министерство ще направи всичко възможно да не ограничава инвестиционната капиталова програма на общините, но с оглед прехвърлените разходи от предходната година капиталовата програма може да бъде с лимитиран ресурс. Освен това Министерството на регионалното развитие и благоустройството на практика може да се окаже в позиция да не изпълни цялата си програма за 2025 година, тъй като трябва да разплаща разходи от 2024 година, обясни Петкова.
Няма да оставим българските общини, но наследството не е добро, предупреди финансовият министър, добавяйки, че ще бъде направено всичко най-добро по въпроса с оглед голямата цел, която се преследва.
Петкова отбеляза, че проектът за бюджет за 2025 година няма да нарушава Закона за публичните финанси, а именно дефицит не по-висок от 3 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) и разходи не по-високи от 40 процента от БВП на страната.
"Знаете колко е трудна задачата, която трябва да решим заедно. Ще направим всичко възможно. Екипът на Министерството на финансите, както и НАП и митниците, буквално работят денонощно, за да предложим мерки, които да дадат гаранция за устойчивостта на този бюджет", каза Петкова.
Ще бъде направено всичко възможно да бъде внесен закон за бюджета, който да отговоря както на националното законодателство, така и на Маастрихтските критерии, добави финансовият министър.
Припомняме, че в края на миналата седмица председателят на ГЕРБ Бойко Борисов поиска от Министерството на финансите да посочи какви разходи за 2024 година са прехвърлени за 2025 година, за да се постигне дефицит в рамките на 3 процента на касова основа. Ден след това Теменужка Петкова изиска спешно от разпоредителите с бюджетни средства информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за точна предварителна оценка на дефицита за 2024 г. на начислена основа.
Целта на изисканата информация е да бъде изготвен проект на Закона за държавния бюджет на България за 2025 г., както и да бъде направена точна предварителна оценка на дефицита на начислена основа за 2024 година. Това е един от Маастрихтските критерии за приемане на страната в еврозоната, припомни на финансовото министерство.
На брифинг вчера в Министерски съвет, с участието и на премиера Росен Желязков, Теменужка Петкова посочи, че по бюджета на Министерството на отбраната (МО) в края на януари 2025 г. са влезли 348 млн. лв., което ще доведе до подобряване на бюджетното салдо на министерството и на държавата.
Средствата, постъпили като компенсация за помощта за Украйна, са по два договора с Дания и са постъпили през декември 2024 г. и януари тази година, стана известно от думите на министъра на отбраната Атанас Запрянов.
Във вторник тази седмица премиерът Росен Желязков обяви след заседание на Съвета за съвместно управление в сградата на Народното събрание, че правителството ще внесе проект за бюджет за 2025 година, който предвижда до 3 процента дефицит и разходи, които не надхвърлят 40 процента от брутният вътрешен продукт на страната, като вдигане на данъци не се предвижда.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.