Главчев: Изключително постижение е, че при такава стихия няма човешки жертви

Главчев: Изключително постижение е, че при такава стихия няма човешки жертви

Близо два часа продължи заседанието на Съвета по сигурността към Министерския съвет, който служебният премиер свика днес следобед заради бушуващите пожари в страната. При министър-председателя отидоха лидери на парламентарно представените партии, министрите на финансите, транспорта, социалната политика, енергетиката, заместник-министри на вътрешните работи и земеделието, представители на службите. 

Това заседание нямаше нищо общо като тон с това, което беше в Народното събрание. Всички се обединиха около благодарностите към пожарникарите, военнослужещите и доброволците. Нямаше много различни мнения и по организацията по функционирането на цялата дейност. Взеха се решения с пълно съгласие да се продължи комуникацията между НС и МС, като това е добър знак как трябва да си взаимодействат институциите. Това заяви служебният премиер Димитър Главчев на брифинг след заседание на Съвета по сигурността. 

"Не знам откъде идват критиките, че Съветът по сигурността е закъснял. Какво значи закъснял Съвет? Ние до сутринта действахме на терен. Кога трябваше да се проведе този Съвет? Аз не виждам как по-рано можеше да го свикам. От началото на стихията не сме спирали да работим. Говорих с пожарникари, които са с над 20-годишен стаж. Те казват, че такова нещо не са виждали. Утихва едно огнище, започва бурен вятър и пламъците достигат до 10-20 метра. Представете си за какво става въпрос! Аз специално не виждам как по-рано можеше да се свика такъв съвет. А не искам да правя аналогия с други съвети”, каза още министър-председателят.

От посещенията си на място Главчев не видял никакви пропуски, не чул и забележки. Само в село Воден имало различни мнения. В останалите населени места жителите били благодарни. "Изключително постижение – че при такава стихия няма човешки жертви", добави премиерът.

"Това е поредното бедствие, в което хората остават без домове, е огледалото на некадърността на всички, които през годините е трябвало да взимат решения за ситуацията. Отново се обсъжда какво трябва да се направи следварително, какви машини, самолети и хеликоптери трябва да се купят, инетерсите са конкритно в кое министерство да отиват те. Все още не е ясно. Най-вероятно, ако въобще има парламент тук няколко седмици, вероятно ще бъде обсъдено в парламента какви точно средства и колко още да отпусне държавата, за да се запълнят поредните дупки в тази държава. Това, според него, е резултат от факта, че напоследък липсва държава, липсват институции", каза Станислав Балабанов от "Има такъв народ". 

Жалко е, че поредното бедствие се случи и чак тогава всички се събрахме на съвет и си говорим в очите какво ще се прави оттук нататък, добави Балабанов. 

"Най-практично като идея е, че имаме хеликоптери "Кугър". Към тях може да се купят т.нар. водни джобове, ще излезе по-евтино на държавата. Има идеи тепърва да се закупува летателна техника, но ще минат поне 2 години, докато дойдат тези машини, да може да се обучава летателен екипаж, който да ги управлява", прогнозира още депутатът от ИТН. 

Председателят на парламентарната група на БСП Борислав Гуцанов обясни, че на Съвета са набелязани няколко мерки, сред които в началото на следващата седмица в Народното събрание да бъде внесено предложение от страна на Финансовото министерство какви летателни апарати са необходими, или какви други възможности съществуват. „Защото е много скъпо още сега да се закупят вертолети или самолети. Да се използват наличните, които ги има, и към тях да се вземе нужното оборудване. Това може да стане относително евтино и много бързо”, каза още той.

Обсъдено е да се направи цялостна програма как да се подходи за окомплектоване на пожарните, на Армията, на МВР, за да има възможност за бърза реакция. „Този Съвет беше полезен и се надявам нещата, както се коментираха, да бъдат внесени за обсъждане и гласуване в парламента още в началото на следващата седмица”, подчерта Гуцанов. Той смята, че са закъснели много решения от страна на държавата за купуване на съответната техника и обучаване на хората, а не самият Съвет по сигурността.

Важното е, че след тази дискусия ще има предложения за решения, които ще бъдат внесени в НС и ще бъдат разгледани. Има пълен консенсус между всички парламентарни групи, че не трябва да се решава на парче, а трябва да има ясен план кое е спешно, кое е в рамките на няколко месеца, кое е за по-дълъг период от време, заяви председателят на парламентарната група на ПП-ДБ Николай Денков.

"Знаете вече за решението за нова противопожарна техника, но когато става въпрос за закупуване на хеликоптери и самолети, това изисква съвсем друга времева скала. Изисква решения, свързани с планиране на бюджета. Това, което се видя в обсъждането, е че има решения, които могат да се взимат по-бързо", посочи Денков. Той даде пример с миналогодишните наводнения, когато той, тогава в качеството си на премиер, е поискал накрая е доклад, приет впоследствие от МС, в който е имало спешни мерки и други мерки, които са за по-дългосрочен план", коментира още Денков.

Той сравни, че миналогодишните бедствия са били наводненията  в страната, докато сега са пожарите", посочи Денков.

Правителството ще оборудва в най-кратък срок още два хеликоптера за гасене на пожари. Това стана ясно след Съвета по сигурността към Министерски съвет. 250 000 лв. ще са необходими за закупуването на т.нар. "водни джобове".

"Най-ефективни са хеликоптерите. Имаме два, които работят непрекъснато и поддържаме още един, който да спасява хора, ако се наложи. Ще се опитаме в краткосрочен план оборудване за още два хеликоптера да се купят, защото се оказа, че двата чешки хеликоптера са от огромна помощ", заяви министърът на отбраната Атанас Запрянов.

В рамките на проведения Съвет бяха изслушани докладите на ключовите министерства, които имаха отношение към ситуацията с пожарите. От страна на парламента беше заявено желание и амбиция за работа и общи решения. Всичко, което зависи от нас, ще бъде направено. Дадохме знак на гражданите, че когато има сериозни проблеми, може да работим всички заедно”, коментира депутатът от ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова

Министърът на финансите Людмила Петкова припомни решенията, които парламентът взе по повод пожарите в страната. "Решението, котео беше прието, има четири точки. Първото е за компенсиране на пострадалите при пожарите. В момента министерството на финансите изготвя проект на програма като са възможни няколко източници за финансиране. част от финансирането за тези компенсации ще бъде от преструктуриране на разходи от централния бюджет. Втора точка е докладване ежеседмично на парламента за предприетите действия. Третата – закупуване на летателна техника. И последното – за противопожарната техника, за която бяха предоставени 170 милиона на МВР, да бъде направен отчет пред Народното събрание”, коментира тя. „Размерът на обезщетенията от Агенцията за социално подпомагане е до 1578 лв. Става въпрос за спешни нужди”, поясни Петкова. 

Фонд към Министерство на земеделието и храните ще изплати компенсации на юридическите лица и хората, регистрирани като земеделски стопани, които са изгубили животните си или имат унищожена реколта. За физическите лица, които са изгубили стопански животни също ще се търси механизъм за компенсация, увери министърът на финансите. 

Тепърва ще се решава и как да бъдат подпомогнати хората, загубили домовете си. Възможно е да се търси вариант и за временно настаняване на семействата, които имат нужда от това, добави Людмила Петкова.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ