Йордан Цонев: Оставам в екипа на Делян Пеевски
Аз съм част от екипа на Делян Пеевски и това, че не бях посочен в писмото на Ахмед Доган с искане за моята оставка, ми дава възможност сам да обявя своето решение, а то е, че аз ще остана в екипа на Пеевски. Това заяви в ефира на bTV Йордан Цонев от ДПС.
Той уточни, че почти 25 г. е до почетния председател на ДПС Ахмед Доган. Цонев допълни, че много уважава Доган заради неговите „исторически заслуги за България“.
„Но онова, което се случва в последните дни, в мен лично разколебава някои мои твърди убеждение от последните 25 години. Цялата тази атака идва в момент, в който партията е на своя исторически връх – партията е в страхотна кондиция. Хубав или лош, одобряван или неодобряван, обичан или мразен, Пеевски направи страхотни неща за хората и за ДПС. Изгради страхотен екип“, обяви Йордан Цонев.
Относно обвиненията в авторитарност той заяви, че ДПС винаги е била управлявана с „твърда ръка“.
„У мен остава усещането, че 25 г. съм бил заблуждаван в това, че заедността е философия на Движението за права и свободи“, допълни депутатът от ДПС.
Цонев заяви, че е във Фейсбук група, създадена от близката до почетния председател Елван Атила има смущаващо съдържание.
„Видях чисто етнически призиви – „българите и помаците ни вземат партията“, „ние турците да си я върнем“. Това не е делото на г-н Доган, делото на живота му е междуетническата съвместимост, която той изключително сполучливо определи с думата „заедност“. От тази Фейсбук група разбрах, че 25 г. съм „българчето“ в тази партия“, обясни депутатът.
Той предупреди, че е направил скрийншот на всички смущаващи коментари във въпросната група.
„Склонен съм да вярвам на анализаторите, които казват, че отсъствието на моето име и това на Искра Михайлов от списъка на Ахмед Доган за отстранени цели да покаже, че този завой на ДПС не е етнически. Но има етнически привкус“, коментира Йордан Цонев.
Депутатът е категоричен, че хората, които остават в екипа на Делян Пеевски, няма да воюват с Ахмед Доган. Уточни, че ако Пеевски ще прави нова партия, лично ще го обяви, но смята, че по-скоро ще им се наложи да напуснат ДПС.
„Три кризи има, откакто Доган е почетен председател. Посочи ни Лютви Местан, поиска да го махнем, посочи Мустафа Карадайъ, поиска да го махнем, сега Делян Пеевски. Няма избран председател, който да не е посочен от Доган“, заяви още Цонев.
Напрежението в ДПС беше породено от гласуването на проектоправителството на ГЕРБ-СДС с премиер Росен Желязков на 3 юли.
В предаването „Тази сутрин“ по bTV в деня на гласуването на правителството Рамадан Аталай обяви, че Ахмед Доган е поискал движението да не го подкрепя. Същия ден той беше изключен от парламентарната група на ДПС. Част от депутатите на ДПС гласуваха „против“ проектокабинета „Желязков“. Последва среща на 6 юли с тях на Ахмед Доган в лятната му резиденция „Росенец“ край Бургас.
На 7 юли Пеевски излезе с писмо, озаглавено „Няма тема „Доган – Пеевски“, има тема „Пеевски и дерибеите“. На следващия ден той се срещна в хотел в София с областни председатели на партията.
На 10 юли Доган призова за оставката на Пеевски и написа, че в Движението има опит за вътрешнопартиен преврат, „за да се използва партийната власт за лични и групови интереси, и най-вече да се промени политическият профил на партията“.
Почетният председател поиска оставките и на още петима членове на ръководството на партията.
Последва отговор от председателя на ДПС Делян Пеевски. Той обяви, че никой не може да спре новото начало. „Продължаваме с екипа ми, с изпълнението на ангажиментите си за Новото начало, в името на по-доброто и по-мъдрото Утре. Ще бъдем с хората и до хората“, написа Пеевски.
На 11 юли 17 депутати бяха изключени от парламентарната група на ДПС, а двама напуснаха сами. На 12 юли напусна още един. Така групата остана с 24-ма членове и от втора политическа сила в парламента стана четвърта.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.