ИТН: Експертен кабинет в условията на политическа криза е единственият възможен изход

ИТН: Експертен кабинет в условията на политическа криза е единственият възможен изход

Експертен кабинет в условията на политическа криза е единственият възможен изход за излизане от кризата и връщане на доверието на гражданите към хората, на които са делегирали отговорности в парламента. Това заяви председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов на консултациите при президента Румен Радев, които предшестват връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на правителство. Относно идеите за смяна на избирателната система - към гръцкия вариант с бонуси, които се дават на първата политическа сила, или смесена избирателна система с мажоритарен елемент или напълно мажоритална система, Йорданов посочи, че има и трети вариант: президентска република. 

Вие сами усещате как ниската избирателна активност поставя редица предизвикателства пред българската политическа система, пред партиите. Обърка много прогнози, но големият проблем е, че поставя под въпрос легитимността на самите държавни институции. По принцип на тези консултации обсъждаме основно съставянето на правителство с първия и с втория мандат, но вие още преви да започна консултациите с първата политическа сила подвигнахте темата за третия мандат. Други партии също са включени в тази тема", каза президентът Румен Радев пред представителите на "Има такъв Народ".

Радев припомни, че от ГЕРБ-СДС са предложили съставяне на правителство на малцинството, от "Възраждане" са излезли с идеята на анти-ГЕРБ-ДПС коалиция, БСП също имат амбиция за по-активно включване в процесите на търсене на стабилизация на политическата система, а вие първи издигнахте темата за програмно правителство от експерти с широка парламентарна подкрепа с третия мандат. 

"Ужасяваща е ниската избирателна активност, но има сериозни съмнения колко всъщност са гласоподавателите в България, понеже след преброяването има разлика от около 2 млн. души между преброяването и избирателните списъци. Но че има отлив, има. Причината за това са политиците, не са виновни българските граждани. В миналия парламент те гласуваха за политици, които казаха какво ще направят, и после направиха обратното. Избирателите си казаха - аз защо да гласувам, след като те ме лъжат месец след края на изборите. Тоест доверието в избирателите трябва да се върне от политическите партии и това е по един единствен начин - да си спазват думата", заяви председателят на парламентарната група на "Има такъв народ" Тошко Йорданов. 

Ние говорим за експертен кабинет в условия на политическа криза като единствен възможен изход за излизане от кризата и връщане на доверието на гражданите към хората, на които са делегирали отговорности в парламента. Видно е, че с първият и вторият мандат няма широка политическа подкрепа. Може да се съберат 121 депутата, но това няма да е широка политическа подкрепа. Затова според нас най-разумният, практичен и верен ход на парламента е с третият мандат, ако прецените да го дадете на ИТН, да се пристъпи към изработване на програма и съответно експертно правителство, което да изпълнява тази програма. за да започнем да излизаме от икономическата, социалната, демографската, няма криза, в която да не сме влезли", каза Тошко Йорданов.

Държавният глава попита ИТН какво мислят за смяната на избирателната система - към гръцкия вариант с бонуси, които се дават на първата политическа сила, както поиска Бойко Борисов, или смесена избирателна система с мажоритарен елемент или напълно мажоритална система.

Има и трети вариант - президентска република, отговори Тошко Йорданов, но Радев го прекъсна: "Само да ти кажа, че започваме да си подаваме топката, но държа да уточня, че това вие го повдигате".

"Ние се опитваме да направим референдум по темата. Тук няма подаване на топки. Истината е, че не събрахме достатъчно подписи, но това не променя нашето мнение, защото в една президентска република, където президентът е начело на изпълнителната власт, то тя има много по-голяма легитимация, тъй като е събрала над 50% от гласовете на избирателите. Колкото и да е избирателната активност, над 50% от избирателите ще подкрепят тази власт. В момента наблюдаваме разпарчетосване на малка избирателна активност, а легитимацията на партиите е почти никаква. Именно поради тази причина ние предлагаме експертен кабинет с третия мандат, защото едно експертно правителство с по-голяма подкрепа от повече партии ще има необходимата гражданска легитимация да извърши необходимите действия", добави председателят на парламентарната група на "Има такъв народ"

"Обикновено въпросите за промяната на избирателната система идват, когато има политическа криза. Тогава се търсят варианти. Но най-цинично погледнато, но и практично, в държавите с президентско управление няма политически кризи, от типа, които наблюдаваме ние в момента. В САЩ може би по време на мандата на Байдън има огромно противопоставяне на две групи и две политически партии, толкова изострено, колкото никога не е било в американската история, но там няма смяна на кабинети. Именно по причина начина, по който е конструирана държавата. Дори и в кризи, дължавата има необходимата политическа стабилност, нещо, която в другия начин на структуриране на държавното управление, не е така", обясни Йорданов.

По думите на Йорданов, от ИТН искат да говорят с всяка една от политическите сили. "Независимо от личната ни неприязън към конкретни хора, всяка една политическа партия има добри експерти. Искрено се надявам, ако първите два мандата не успеят, във времето до третия мандат и могат да се водят разговори, да има по-голямо здравомислие в по-голямата част от политическите партии, да надмогнат страховете си, желанието си да са прима балерини в един театър, в който няма публика и да подходят национално отговорно", добави той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ