Конституционният съд образува дело по внесеното днес искане на Радев
Конституционният съд образува дело по искането на президента за обявяване на противоконституционност на текстове, които бяха приети от Народното събрание, за промяна в Конституцията. За докладчици по делото са определени съдиите Соня Янкулова, Павлина Панова, Мариана Карагьозова-Финкова, уточняват от КС.
Радев сезира по-рано днес КС за част от промените в Конституцията, приети в края на декември миналата година. Президентът счита, че част от измененията, освен че съдържат противоречия с други конституционни разпоредби, променят баланса между основните органи и взаимния контрол между тях, като засягат пряко формата на държавно управление и са от изключителната компетентност на Велико народно събрание.
С промените в Конституцията се размива отговорността, заяви междувременно пред БНР бившият правосъден министър Крум Зарков, сега секретар по правните въпроси в президентството.
Поправките ограничават президента за избор на премиер на служебен кабинет. От публикуването в "Държавен вестник" се показва пълно неразбиране, категоричен е Зарков.
"Служебните правителства не са проблем за президента, а за държавата ни. Кога има служебно правителство? Когато има криза и не може да се управлява страната. В тези периоди при различни президенти служебните правителства се показаха като инструмент да преведат страната през кризата", припомни президентският секретар.
"Изредени са длъжностите, кои да станат премиери, без да се има предвид, че не могат да се съчетават длъжностите – не може едновременно да си председател на НС и да си премиер", даде пример Крум Зарков.
Вторият аргумент е за отговорността - кой я носи за служебен кабинет? Според промените на президента се предлагат хората и той ги назначава с указ и как те ще му търсят отговорност, след като не са избрани от парламента, а са назначени.
"Напротив - отговорността се размива. Ами, ако никой от посочените хора не пожелае да бъде премиер и не се постигне съгласие за състав на МС, тогава на власт остава онова правителство, което е загубило доверие", коментира представителят на президентството.
Чувството на безотговорност, с което се подхожда към тази тематика, за да остане сглобката, е изключително опасно. Радвам се, че президентът се обърна към Конституционния съд, добави Зарков.
Народните представители са взели примери от Германия за промените, но не са съобразили, че депутатите в България са овластени от деня на своя избор, не е като в Германия - от деня, в който се събере парламентът, коментира Зарков. Той определи като конюнктурни тестовете, по които ще се избират регулаторите, защото се гледало оцеляването на сглобката, а не държавността.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.